Powieści skrojone na "bestsellerową" miarę

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 15:00
Kontynuator tolkienowskiej tradycji i katoliczka, której saga zajmuje czołowe miejsce na liście "książek niewłaściwych" w Stanach Zjednoczonych. "Gra o tron" oraz "Igrzyska śmierci" to kolejne pozycje w literackim cyklu Czwórki "CzytoCzytamto".
Audio
  • Sięgnij po amerykańską sagę fantasy! Polecamy "Grę o tron" i "Igrzyska śmierci"
plakat promujący serial Gra o tron na podstawie powieści Georga R.R. Martina
plakat promujący serial "Gra o tron" na podstawie powieści Georga R.R. Martina Foto: mat. prasowe

Pierwsze teksty publikował pod nazwiskiem pozbawionym dwóch "R". Kiedy jednak zdał sobie sprawę, że ludzie mylą go z producentem piosenek The Beatles, zaczął się podpisywać pełnym imieniem i nazwiskiem: George Raymond Richard Martin. Dziś nikt by nie popełnił takiego błędu, głównie za sprawą bestsellerowej sagi fantasy, której autorem jest ten właśnie amerykański pisarz.

- "Gra o tron" to pierwszy tom sagi fantasy "Pieśń Lodu i Ognia". Cykl odniósł gigantyczny sukces, a krytycy i czytelnicy jednogłośnie uznali, że George R. R. Martin wskrzesił tolkienowską tradycję - opowiada Sylwia Stano z Bibliocreatio. - Książki z tej serii są wielowątkowe, napisane z rozmachem i uwodzą fantastyczną wizją "nowego świata".

W jednym z wywiadów George R. R. Martin przyznał, że saga była dla niego odskocznią od tego, co robił w Hollywood. Jednak historia zatoczyła koło, a "Gra o tron" stała się jednym z najpopularniejszych i realizowanych z wielkim rozmachem seriali telewizyjnych.

"CzytoCzytamto": poznaj nasze spojrzenie na historię literatury

Adaptacji filmowej doczekały się także "Igrzyska śmierci" Suzanne Collins. Pierwsza części sagi amerykańskiej pisarki otrzymała rekomendację samego Stephena Kinga.

- Nie ma w tym nic dziwnego, bo od tej książki naprawdę nie można się oderwać - mówi Zosia Karaszewska. - "Igrzyska śmierci" zostały skrojone na "bestsellerową" miarę. Są tutaj: wartka i szybko zmieniająca się akcja, dynamiczny język i bohaterowie, których nie da się nie lubić.

Polecenia literackie w "Stacji Kultura" wydają Sylwia Stano i Zofia Karaszewska z Bibliocreatio. Nagranie z audycji dołączone jest do artykułu.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA literatura

Czytaj także

"Morfina" o tym, jak wojna przeszkadza w życiu bon vivanta

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 14:00
Szczepan Twardoch nie miał szóstki z historii, mimo to większość jego powieści osadzona jest w realiach historycznych. Tym razem tłem wydarzeń jest Warszawa 1939 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jestem niewolnikiem swoich bohaterów"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 18:20
"Achaja" to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto uważa się za miłośnika gatunku fantasy. Każdy tom cyklu powieściowego Andrzeja Ziemiańskiego trafia na listę bestsellerów, a autor udowadnia, że inwencja twórcza polskich fantastów wcale nie jest w zapaści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literatura fantasy, która walczy z systemem

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 16:40
Opowieści o niezwykłych jednostkach walczących w przyszłości z systemem to kolejne pozycje z listy książek. których czytanie sprawia prawdziwą przyjemność. Dziś ekspertki z Bibliocreatio w cyklu "CzytoCzytamto" polecają "Grę Edgara" oraz "Małego brata".
rozwiń zwiń