"Układ zamknięty" - to wydarzyło się naprawdę

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2013 15:43
Ryszard Bugajski w swoim filmie pokazał historię trzech właścicieli świetnie prosperującej spółki, którzy zostali pokazowo zatrzymani pod zarzutem działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Jednak "Układ zamknięty" nie jest obrazem dokumentalnym.
Audio
  • Olga Mickiewicz rozmawia z aktorami filmu "Układ zamknięty" (Stacja Kultura/Czwórka)
Artyści na premierze Układu zamkniętego
Artyści na premierze "Układu zamkniętego"Foto: mat.pras./Kino Świat

Ten film to historia biznesmenów, którzy nic nie mają na sumieniu, a trafiają do więzienia i tracą swoje majątki. Podstawą do scenariusza stała się prawdziwa historia, która w rzeczywistości zakończyła się tak, że przedsiębiorcy odzyskali bardzo małą część swoich dóbr. Twórcy filmu chcą jednak, by ten obraz rozpatrywać w kategoriach artystycznych, a nie dokumentalnych.

- Nie chciałbym by było tak, że ponieważ film dotyka bardzo ważnej sprawy dla naszego kraju to nie można o nim powiedzieć nic złego. Chciałbym, żeby recenzje mówiły też o poziomie artystycznym i doznaniach wyniesionych z kina - mówi Przemysław Sadowski, odtwórca roli jednego z biznesmenów. - To jest film fabularny. Chciałbym, żeby za 10 lat był nieaktualny, ale wciąż poruszający - dodaje.

Kazimierz Kaczor, który w "Układzie zamkniętym" wciela się w naczelnika Urzędu Skarbowego, uznał, że opisana przez scenarzystę historia jest czystą fikcją. Dopiero, gdy spotkał się z jednym z bohaterów zrozumiał, że to wydarzyło się naprawdę.

Reżyser w filmie pokazał nie tylko psychologię ofiary, która wydaje się mniej ciekawa, ale również zanurzył się w psychologię kata i sprawcy, w tym wypadku urzędników czy prokuratora. Wydaje się, że ten zabieg przyciągnie widzów do kina.

Główna rola w filmie została powierzona Januszowi Gajosowi, wciela się on w postać prokuratora. Na ekranie zobaczymy współpracę młodego i starszego pokolenia aktorów. Obok Janusza Gajosa czy Kazimierza Kaczora występują m.in.: Przemysław Sadowski, Magdalena Kumorek, Robert Olech. Jak układała się praca nad filmem dowiesz się słuchając załączonego materiału Olgi Mickiewicz ze "Stacji Kultura".

(pj)

Uroczysta
Uroczysta premiera filmu "Układ zamknięty" /mat.pras. Kino Świat
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przemysław Wojcieszek o trudnych sprawach mówi w "Sekrecie"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 13:38
Przemysław Wojcieszek temat polsko-żydowskich relacji poruszył w filmie "Sekret". Żeby zrobić ten obraz musiał wziąć kredyt, dziś docenia go berliński światek filmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żony, które podbiły świat

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2013 10:49
"Gotowe na wszystko" to jeden z najpopularniejszych seriali ostatnich lat. W samych Stanach Zjednoczonych obejrzało go kilkadziesiąt milionów widzów. Przedsiębiorcze żony biją także rekordy popularności w innych zakątkach świata, m.in. w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jezus Chrystus - bohater kina

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 12:27
Kino religijne to bardzo szeroka kategoria. W tym dziale znajdziemy i adaptacje Biblii, i opowieści o życiu Chrystusa, ale też komedie, opowieści o kobietach i Watykanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Spring Breakers" to nie film, to petarda

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 08:00
"The Huffington Post" napisał, że to film "mocniejszy od Pulp Fiction". Inni okrzyknęli go objawieniem festiwalu filmowego w Wenecji.
rozwiń zwiń