Jaume Cabré wyznaje: kiedy kończę książkę mdleję

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 14:00
Ta książka prowadzi czytelnika przez wieki, miejsca, a także życie głównego bohatera oraz historię Europy. W polskim wydaniu "Wyznaję" Jaume Cabré liczy blisko 800 stron i jest jednym z hitów wydawniczych ostatnich miesięcy.
Audio
Jaume Cabr
Jaume CabréFoto: fot. PAP/DPA/Arno Burgi

- Skoro nie zaczynam od żadnego planu to podczas pisania nigdy nie dochodzę do momentu, w którym zdecydowanie mogę powiedzieć, że powieść jest ukończona - wyznaje rozmówca Olgi Mickiewicz. - Jedyne więc, co mogę zrobić, to skończyć wątki. Uznać, że chwila zakończenia książki właśnie nadeszła. W każdej mojej powieści miałem poczucie nagłego przerwania opowiadania i za każdym razem jest ono coraz silniejsze. Przecież nigdy nie mogę być pewien, że to właściwy moment, żeby postawić kropkę.

Look na Book: Jaume Cabré "Wyznaję" > > >

W Hiszpanii Jaume Cabré jest bardzo znanym pisarzem, a także scenarzystą i filologiem; w Polsce jak dotąd ukazał się tylko jeden tytuł tego autora - "Wyznaję". Głównym bohaterem książki jest Adrià Ardèvol, syn barcelońskiego pisarza, który musi zmierzyć się z rodzinnymi tajemnicami, sięgającymi nawet czasów inkwizycji. Żeby czytelnikowi łatwiej było się zorientować w narracji autor zdecydował się umieścić na końcu spis bohaterów: - Kiedy historia zaczyna się bardzo komplikować robię sobie listę. Przede wszystkim po to, żeby pamiętać z której epoki pochodzi dana postać i z jaką opowieścią jest związana. Było dla mnie jasne, że taka lista może też przydać się innym. Nie chcę nikomu utrudniać czytania, a wręcz przeciwnie, chcę mu dać wskazówkę - deklaruje pisarz.

Jeśli chcesz dowiedzieć się kto jest pierwszym czytelnikiem jego książek, jak bardzo Jaume Cabré zżywa się ze swoimi bohaterami oraz dlaczego "Wyznaję" w każdym kraju ma taką samą okładkę posłuchaj nagrania ze "Stacji Kultura".

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Jestem niewolnikiem swoich bohaterów"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 18:20
"Achaja" to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto uważa się za miłośnika gatunku fantasy. Każdy tom cyklu powieściowego Andrzeja Ziemiańskiego trafia na listę bestsellerów, a autor udowadnia, że inwencja twórcza polskich fantastów wcale nie jest w zapaści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczygielski: trzeba dorosnąć, by tworzyć dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 13:44
Marcin Szczygielski na wakacje do domu swoich dziadków wysłał bohaterkę swojej książki "Czarownica piętro niżej". Trzeba dodać, że jest to dom niezwykły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciechowska i dzieciaki świata

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 08:00
Martyna Wojciechowska do tej pory pisała książki głównie dla dorosłych. Niedawno jednak wydała dwie książki dla dzieci, czyli "Dzieciaki świata" i "Zwierzaki świata". - Dzieciom trzeba pokazywać prawdziwe życie, a nie karmić je lukrowanymi, bajkowymi, historyjkami - mówi podróżniczka.
rozwiń zwiń