"Powstanie Warszawskie" - film, który przeniesie cię w czasie

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 16:00
To ma być fenomen na skalę światową. "Powstanie Warszawskie" to pierwszy na świecie film fabularny zmontowany z materiałów dokumentalnych, opowiadający o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku.
Audio
  • "Powstanie Warszawskie" to film, który przeniesie nas w czasie - materiał Katarzyny Węsierskiej (Stacja Kultura/Czwórka)
kadr z filmu Powstanie Warszawskie
kadr z filmu "Powstanie Warszawskie"Foto: materiały promocyjne

Sześć godzin oryginalnych kronik z Powstania Warszawskiego, niemal półtora tysiąca godzin pracy ekspertów, zajmujących się ich koloryzacją, sto tysięcy wybranych klatek i ponad 22 mln megabajtów danych - tak w liczbach prezentuje się niezwykły film przygotowywany na 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Obraz realizowany jest głównie przez Muzeum Powstania Warszawskiego, przy współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Reżyserem obrazu jest Jan Komasa.

– My ten gatunek stworzyliśmy – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. – Film ten będzie miał wartość dokumentalną. Będzie to prawdziwy obraz z tamtym lat, w którym niczego nie zmienialiśmy. W obszarze dźwiękowym zaś film jest fabułą. W miejscach, w których biegłym sądowym nie udało się odcyfrować treści słów, wypowiadanych przez bohaterów, odzywają się osoby "zza kamery".

Pracy, jak przyznają twórcy, było dużo. Z około 600-minutowego materiału stworzono bowiem 90-minutowy film. Czasochłonne było m.in. odnawianie obrazu. – Większość tych materiałów to nie były oryginalne negatywy, więc dopiero po zeskanowaniu okazywało się, z czym mamy do czynienia – wspomina Piotr Śliwowski, który pracował przy produkcji "Powstania Warszawskiego". – Dlatego musieliśmy lepsze ujęcia degradować jakościowo do tych gorszych, by wszystko było spójne.

Niebawem, po tej mrówczej pracy, którą udało się wykonać, widz otrzyma wyjątkowy obraz, dzięki któremu będzie można przenieść się w czasie.

(kd)

Czytaj także

Jan Ołdakowski: szukamy bohaterów, Powstańców Czasu Pokoju

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 20:00
– Bohaterstwo to umiejętność obrony własnych wartości, nawet wbrew sytuacji. To także umiejętność robienia czegoś nadzwyczajnego, co zadziwia – tłumaczy dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. – Bohater potrafi stanąć w obronie dobra i zachęcić do tego innych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwykli bohaterowie filmów Janusza Morgensterna

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 15:00
Janusz Morgenstern z tematyką Powstania Warszawskiego zmierzył się dwa razy – w filmie "Godzina 'W'" i w serialu "Kolumbowie”. W obu tych obrazach tematem jest życie, a Powstanie to tło dla ukazania problemów zwykłych ludzi, w tym niezywkłym czasie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie: World Trade Center przez 63 kolejne dni

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 08:15
Takiego określenia używa prof. Norman Davies, by wyjaśnić Amerykanom czym było Powstanie Warszawskie. - Powstanie Warszawskie, obok Stalingradu, to największa bitwa miejska II wojny światowej. Bardzo wielu rzeczy nadal nie wiemy, ale zdania "porażka militarna" i "bohaterski zryw" się nie wykluczają - dodał historyk prof. Jerzy Eisler.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wolontariusze Muzeum Powstania Warszawskiego. "Zrozumieć tamto pokolenie"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 08:04
Czasami spędzają tam trzy godziny w tygodniu, czasem dziesięć. Ale teraz, przed obchodami 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, przychodzą pomagać codziennie. Wolontariusze Muzeum Powstania to ludzie, którzy poświęcają swój czas historii.
rozwiń zwiń