Zwykli bohaterowie filmów Janusza Morgensterna

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 15:00
Janusz Morgenstern z tematyką Powstania Warszawskiego zmierzył się dwa razy – w filmie "Godzina 'W'" i w serialu "Kolumbowie”. W obu tych obrazach tematem jest życie, a Powstanie to tło dla ukazania problemów zwykłych ludzi, w tym niezywkłym czasie.
Audio
  • O "powstańczych" filmach Janusza Morgensterna (Czwórka/ Stacja Kultura).
Janusz Morgenstern
Janusz MorgensternFoto: fot. PAP/Andrzej Rybczyński

- "Godzina 'W'” klasycznie i kanonicznie pokazuje Powstanie, natomiast w serialu "Kolumbowie” wyeksponowane są relacje międzyludzkie – mówi Wiktor Piątkowski z Bahama Films.
Temat II wojny światowej, tak charakterystyczny dla Szkoły Polskiej, Janusz Morgenstern pokazał w sposób, który był krytykowany, ale widowni się podobał. Ponieważ według Andrzeja Wernera, Morgenstern pokazywał żywych ludzi, bez otoczki heroizmu, jak w "Kamieniach na szaniec”. – Jego bohaterowie nie szli po to, żeby umierać, ale żeby walczyć.
Te filmy pokazują zwykłego człowieka. Nie tworzą legendy powstania i nie rozstrzygają słuszności 63 dni walki.

jl

W Czwórce przygotowaliśmy specjalny wydania naszych audycji by uczcić 69. rocznicę Powstania Warszawskiego.

Zapraszamy do serwisu specjalnego Polskiego Radia: Powstanie Warszawskie.

Czytaj także

69. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 15:00
1 sierpnia 1944 to bardzo ważna data w historii Warszawy i Polski. W ciepły sierpniowy wtorek 1944 roku o Godzinie W. ponad 36 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej wraz z oddziałami NSZ i AL rozpoczęło natarcie na obiekty, zajmowane przez Niemców w siedmiu obwodach Warszawy. Walczyli mężczyźni i kobiety, dziewczyny i chłopcy. Nieraz pary, zakochani, małżeństwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

69. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Program obchodów

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 06:31
- Uroczystościami pod pomnikami Polskiego Państwa Podziemnego i Gloria Victis, dźwiękiem syren w godzinę "W" oraz złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy w miejscach upamiętniających zryw stolica uczci 1 sierpnia 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Film "Powstanie Warszawskie". Stare kroniki ożywione kolorem i dźwiękiem

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 11:52
Powstaje pierwszy na świecie film zmontowany z kronik filmowych. 90-minutowy obraz zatytułowany "Powstanie Warszawskie" jest jedynym fabularnym obrazem w całości stworzonym na podstawie materiałów dokumentalnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto się bał, ten ginął...

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 12:20
Spotkanie z uczestnikami heroicznego zrywu w 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego poprowadziła Hanna Maria Giza.
rozwiń zwiń