Jan Ołdakowski: szukamy bohaterów, Powstańców Czasu Pokoju

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 20:00
– Bohaterstwo to umiejętność obrony własnych wartości, nawet wbrew sytuacji. To także umiejętność robienia czegoś nadzwyczajnego, co zadziwia – tłumaczy dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. – Bohater potrafi stanąć w obronie dobra i zachęcić do tego innych.
Audio
  • Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego o kampanii "Rozejrzyj się. Może go znasz?" (Poranek OnLine/Czwórka)
Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego
Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: Wojciech Kusiński

Zdaniem Ołdakowskiego, ciężko jest jednoznacznie orzec, czy dziś jest łatwiej, czy trudniej być bohaterem, niż w czasach II wojny światowej. – Z jednej strony wówczas łatwiej było być bohaterem, bo wtedy był "wróg". Ale z drugiej, dziś nie ma wroga, więc po prostu łatwiej jest żyć – zastanawia się dyrektor. – Ale czy łatwiej jest w związku z tym zadziwić świat?

Kampania społeczna Muzeum Powstania Warszawskiego pod hasłem "Rozejrzyj się. Może go znasz?" ma na celu zachęcanie ludzi, by wśród tych, którzy ich otaczają, poszukiwali właśnie bohaterów. – Ludzi, którzy robią wyjątkowe rzeczy i zasługują na to, by nosić miano Powstańców Czasu Pokoju – tłumaczy Ołdakowski.

To może być każdy: sąsiad, kolega, nauczyciel. – Ważne, by potrafił, wierząc w wyznawane przez siebie wartości, przekonać do nich innych – mówi gość "Poranka OnLine". – By potrafił także stanąć w obronie dobra i zachęcić do tego pozostałych.

Kampania promuje szlachetne postawy: altruizm, lojalność, odwagę i jest częścią kampanii promującej III edycję Nagrody im. Jana Rodowicza "Anody", nad którą patronat objęło Polskie Radio. W projekcie udział wzięli znani aktorzy: Magdalena Różczka, Anita Sokołowska, Mateusz Damięcki, Jakub Wesołowski i Lesław Żurek.

(kd)

Czytaj także

Powstańczego heroizmu nie byłoby bez kobiet (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2012 07:28
W sobotę wieczorem zapraszamy do Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego. W ramach corocznego cyklu "Pamiętamy'44" odbędzie się tam niezwykły koncert "Morowe Panny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gen. Tadeusz Bór-Komorowski. To on wydał rozkaz o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 05:55
- Generał Bór-Komorowski symbolizował tragiczny los Polski. Myślę, że wciąż nie jesteśmy w stanie ocenić przesłanek, przy których podejmował najtrudniejszą decyzję w swoim życiu, czyli decyzję o wybuchu Powstania Warszawskiego - powiedział historyk Andrzej Kunert w Polskim Radiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kawałek historii. Pierwsze muzeum "malucha"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 07:50
W Bielsku-Białej powstało pierwsze muzeum Fiata 126p. Otworzył je fan "maluchów" Antoni Przechodzień, z zawodu inżynier elektronik - informuje "Dziennik Zachodni".
rozwiń zwiń