"Spojrzenia" młodych artystów

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 13:00
"Spojrzenia" to wystawa prezentująca najciekawszych młodych artystów polskich.
Audio
  • Jadwiga Sawicka i Łukasz Jastrubczak opowiadają o wystawie "Spojrzenia 2013" (Stacja kultura/ Czwórka).
Łukasz Jastrubczak, Need for Speed, kadr z filmu.
Łukasz Jastrubczak, Need for Speed, kadr z filmu.Foto: materiały prasowe/ Zachęta

Tymek Borowski, Piotr Bosacki, Karolina Breguła, Agnieszka Polska i Łukasz Jastrubczak to artyści wybrani przez komitet złożony z krytyków sztuki i kuratorów. Finaliści konkursu "Spojrzenia 2013".
- Prace pokazywane w Zachęcie są reprezentatywne dla tego, co się dzieje w kraju. Są aktualne i pokazują obecny stan sztuki - mówi kuratorka wystawy Jadwiga Sawicka.
Z opinią kuratorki nie zgodził się artysta, finalista konkursu.
- Pamiętajmy, że to jest konkurs. Różne strategie powodują wybór takich, a nie innych osób. Nie można mówić, że tylko te pięć osób reprezentuje polską sztukę - Łukasz Jastrubczak.
Strategia wyboru właśnie tych artystów jest prosta. Jak tłumaczy Jadwiga Sawicka, kuratorzy zgłaszają swoje propozycje, które następnie są dyskutowane, omawiane i głosowane. - To długi ale sprawiedliwy proces - twierdzi.
- Miałem na myśli fakt, że konkurs zawsze wiąże się z czymś podejrzanym, w przestrzeni jaką jest sztuka - podkreślił Łukasz Jastrubczak. Ponieważ w świecie sztuki nie ma jednej obiektywnej miary, ale dla wielu finalistów i laureatów konkursu, udział w wystawie to duże wyróżnienie i trampolina do sukcesu.
- Tak zdarzyło się chociażby w przypadku Konrada Smoleńskiego, Wojciecha Bąkowskiego – przypomina kuratorka.
Natomiast według artysty, udział w tej wystawie jest kulminacją wszystkich, dotychczasowych  sukcesów, które zaprowadziły go do Zachęty, w której pokazuje kompozycję przestrzenną. – Boks w kształcie rombu, w którym odbywa się projekcja filmu nakręconego na taśmie 16mm. Bardzo istotny jest tytuł - "Perspektywa porażki”. Więcej nie zdradzę - powiedział Łukasz Jastrubczak.
W październiku poznamy zwycięzce konkursu "Spojrzenia 2013”.

jl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chris Niedenthal: PRL był rajem dla fotografów

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 12:30
Polski fotograf Chris Niedenthal należy do grona najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich. Jego wczesne prace z lat 70. i 80. prezentuje teraz gdańska Łaźnia na wystawie "Dokument".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Utracone: za każdym utraconym dziełem sztuki kryje się fragment historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 15:30
- Polska straciła 75% dziedzictwa narodowego. My pokazujemy rzeczy, które moglibyśmy jeszcze odzyskać - mówi Anna Zimecka i zaprasza do Muzeum Utraconego - największego muzeum Rzeczpospolitej, które istnieje tylko w sieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Owca Damiena Hirsta trafiła do CSW

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 08:30
Dzieła 60 polskich i brytyjskich artystów trafiły do Centrum Sztuki Współczesnej na wystawę "BRITISH BRITISH POLISH POLISH", która może się stać jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych 2013 roku.
rozwiń zwiń