Tuwim w różnych wymiarach i chmurze

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 14:29
Trwa Rok Juliana Tuwima. Już 18 października Czwórka specjalnym wydawnictwem "TuwiMiasto" włącza się w ten wyjątkowy czas. W samo południe tworzymy Chmurę pełną Tuwima.
Audio
  • Kasia Dydo zaprasza do uczestnictwa w akcji Chmura pełna Tuwima, Marcin Bałczewski, koordynator Roku Tuwima, zachęca do odwiedzenia Łodzi, rodzinnego miasta poety (Czwórka/Stacja Kultura)
Kadr z teledysku Nie ma kraju
Kadr z teledysku "Nie ma kraju" Foto: Czwórka/Łukasz Rusinek

Premiera "TuwiMiasta" zaplanowaliśmy na 18 października. To specjalne płyta, na której znajdziemy utwory Juliana Tuwima w nowych aranżacjach. Z tej okazji Czwórka zaprasza swych słuchaczy, by w piątek, o godzinie 12.00 ustawili w swoich odbiornikach, komputerach, tabletach, smartfonach Czwórkę. W tym czasie z naszego studia wyemitujemy specjalną audycję. Dzięki setkom głośników ustawionych na polskich parapetach nad krajem powstanie Chmura pełna Tuwima .

Na potrzeby naszej chmury Arek Jakubik, aktor  zgodził się przeczytać kilka tuwimowskich wersów, w tym czasie wyemitujemy utwór ”Nie ma kraju” Rafała Malickiego z duetu Mosquito, wykonany przez  Kasia Dereń. W naszym studiu nie zabraknie też gości, porozmawiamy z Przemkiem Trustem Truścińskim, który narysował komiks do utworu "Mieszkańcy".

Do akcji Chmura pełna Tuwima włącza się też Łódź. Marcin Bałczewski, koordynator Roku Tuwima zapewnia, że i w łódzkich oknach nie zabraknie głośników z Czwórkowymi dźwiękami. 
- Julian Tuwim miał w Łodzi wiele ulubionych miejsc, wystarczy wymienić choćby miejsce jego urodzenia czyli obecną ulicę Kościuszki czy rzeźbę konia, koło dzisiejszego Teatru Pinokio - mówi Bałczewski. - Nie wszyscy wiedzą, że Tuwim urodził się w Łodzi, a to przecież najważniejsza postać z naszego miasta - dodaje.
Przed nami jeszcze 3 miesiące roku tuwimowskiego. Warto w tym czasie wybrać się do Łodzi, gdzie już 19 października "Bal w operze" w klubie Wytwórnia, czyli premierowy spektakl realizowany przez Teatr Nowy oraz Dom Literatury w Łodzi. 21 października Dom Literatury zaprasza też na spektakl muzyczny "Co nam zostało z tamtych lat".
Na 15 grudnia zaplanowano uroczystą galę Nagrody Literackiej imienia Juliana Tuwima, która  nawiązuje do nagrody, którą Tuwim otrzymał dwukrotnie, przed i po wojnie.

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wieteska: wybraliśmy poezję Tuwima, bo najważniejszy jest tekst

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 12:00
Zespół Buldog umieścił teksty Tuwima na swoich dwóch płytach. Na płycie "Chrystus miasta", pojawiło się dziewięć utworów do słów wybitnego poety, na krążku "Laudatores Temporis Acti" wykorzystano pięć wierszy. - Sytuacja trochę nas do tego zmusiła - mówił w rozmowie z Czwórką muzyk Piotr Wieteska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miejsce, w którym plecy Juliana Tuwima tracą swą szlachetną nazwę

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 13:00
- Dla mnie Julian Tuwim to są trzy obrazy – mówi Arkadiusz Jakubik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

TuwiMiasto i premiera klipu "Nie ma kraju"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 13:14
TuwiMiasto to nasz, Czwórkowy, pomysł na Rok Juliana Tuwima. Łukasz Rusinek, twórca teledysku "Nie ma kraju" przyznaje, że twórczość poety towarzyszyła mu od dziecka.
rozwiń zwiń