Miejsce, w którym plecy Juliana Tuwima tracą swą szlachetną nazwę

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 13:00
- Dla mnie Julian Tuwim to są trzy obrazy – mówi Arkadiusz Jakubik.
Audio
  • Arkadiusz Jakubik i jego trzy obrazy Juliana Tuwima (Stacja Kultura/ Czwórka).
Arkadiusz Jakubik w studiu Czwórki.
Arkadiusz Jakubik w studiu Czwórki.Foto: Czwórka

Pierwszy obraz Juliana Tuwima to klasyka i szkoła podstawowa, czyli; "Ptasie radio”, "Lokomotywa”, "Murzynek Bambo" i mały Areczek recytujący te utwory.
Drugi, to Areczek dwadzieścia lat później na scenie Operetki Warszawskiej, gdzie nie recytował, ale śpiewał w "Zemście nietoperza", tekst w znakomitym przekładzie Juliana Tuwima. – Śpiewanie, trzydziestu sześciu najróżniejszych określeń aktów prawnych, pisanych frazą muzyczną, w towarzystwie najlepszych śpiewaków operetkowych, to było coś genialnego – wspomina aktor.
Trzeci obraz to Areczek już po czterdziestce, śpiewający "Wiersz, w którym autor grzecznie, ale stanowczo uprasza liczne zastępy bliźnich, aby go pocałowały w dupę", autorstwa Juliana Tuwima.
– Okazuje się, że Tuwim jest także znakomitym tekściarzem rokowym – mówi Arkadiusz Jakubik.
Arkadiusz Jakubik przyjął zaproszenie Czwórki do projektu "Tuwimiasto”.

jl

Czytaj także

Wieteska: wybraliśmy poezję Tuwima, bo najważniejszy jest tekst

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 12:00
Zespół Buldog umieścił teksty Tuwima na swoich dwóch płytach. Na płycie "Chrystus miasta", pojawiło się dziewięć utworów do słów wybitnego poety, na krążku "Laudatores Temporis Acti" wykorzystano pięć wierszy. - Sytuacja trochę nas do tego zmusiła - mówił w rozmowie z Czwórką muzyk Piotr Wieteska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agata "Olek" Oleksiak: mistrzyni szydełka dzierga dla Tuwima

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2013 10:00
Ubrała byka na Wall Street, szydełkowała dla brytyjskiej rodziny królewskiej, w łódzkiej Manufakturze wydziergała pokrowiec na lokomotywę. Kim jest Agata "Olek" Oleksiak?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łódź: 119. rocznica urodzin Juliana Tuwima

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 10:36
Finał konkursu na utwór muzyczny do tekstu Juliana Tuwima, happening w pociągu relacji Łódź- Warszawa czy uliczny spektakl - to tylko niektóre z atrakcji przewidzianych podczas obchodów 119. urodzin poety, które od piątku odbywać się będą w Łodzi.
rozwiń zwiń