"Fugazi" - muzyczny komiks o klubie-legendzie

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 14:00
Działał niecały rok. To wystarczyło, by zorganizować w nim ponad 300 koncertów, na których zagrały najważniejsze polskie zespoły oraz zagraniczne składy. Klub Fugazi nie istnieje, ale czasy jego świetności przypomniał Marcin Podolec w komiksie "Fugazi Music Club".
Audio
  • Rozmowa z Marcinem Podolcem, autorem komiksu "Fugazi Music Club" (Czwórka/Stacja Kultura)
okładka komiksu Marcina Podolca Fugazi Music Club
okładka komiksu Marcina Podolca "Fugazi Music Club"Foto: mat. promocyjne/Kultura Gniewu

- Kiedy w Fugazi odbywały się imprezy ja miałem roczek, więc nic na ten temat nie wiedziałem. Ale potem pojawili się: pomysł na komiks muzyczny oraz Waldemar Czapski z historią swojego klubu i sprawa stała się jasna - wspomina Marcin Podolec. - Po raz pierwszy spotkaliśmy się w Łodzi, Waldek opowiedział mi kilka anegdot i od razu kupiłem tę historię.

W Fugazi po raz pierwszy w Warszawie zagrali Hey, Acid Drinkers i Wilki, konferansjerkę prowadzili Jurek Owsiak i Grzegorz Miecugow, a karierę dziennikarską rozpoczynał Kuba Wojewódzki. Tam też odbyła się pierwsza w Polsce impreza techno.

Scenariusz komiksu Podolca w całości powstał na podstawie wspomnień Waldemara Czapskiego, jednego z założycieli legendarnej miejscówki: - W tej historii najbardziej ujęła mnie energia młodych ludzi. I konsekwencja w dążeniu do celu - mówi autor komiksu. - I choć klub działał zaledwie 11 miesięcy, to na pewno był przygodą ich życia. Przynajmniej ja to tak widzę, a jestem teraz w ich wieku.

Wydawnictwo utrzymane jest w dość mrocznej kolorystyce: - To celowy zabieg. W ten sposób chciałem nawiązać do archiwalnych zdjęć z tamtych czasów. Są na nich różne rozmycia, rozostrzenia. Starałem się to oddać w moich rysunkach, żeby choć trochę przybliżyć czytelnika do tamtego okresu - podsumowuje gość "Stacji Kultura".

Komiks "Fugazi Music Club" ukazał się nakładem Kultury Gniewu.

kul

Czytaj także

Życie Jamesa Joyce'a w obrazkach

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 12:00
Życie Jamesa Joyce'a, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, do nudnych nie należało. Jednak rysunkowy komentarz Alfonso Zapico uczynił je wyjątkowo ciekawym. Twórca komiksów "Dublińczyk" i "Śladami Joyce'a" był gościem Warszawskich Targów Książki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Malanowska i jej drobne szaleństwa dnia codziennego

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 16:08
W sobotę w Czwórce zagości Kaja Malanowska, felietonistka i pisarka, nominowana do Paszportów Polityki 2012, oraz do tegorocznej Nagrody Literackiej Nike, autorka m.in książki "Patrz na mnie, Klaro!".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Projekt Schwob - w trosce o dobro dobrej książki

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 13:20
W przyszłym roku "Lalka" Bolesława Prusa trafi na półki księgarń w Belgii, Holandii i Luksemburgu. Wszystko za sprawa projektu Schwob, którego celem jest wyszukiwanie i promowanie wybitnych, ale szerzej nieznanych dzieł literatury europejskiej przede wszystkim XX wieku.
rozwiń zwiń