Filmy o kulinariach zmuszają do myślenia

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 06:00
- Jedzenie to jest ogromna moc sprawcza, z której bardzo często nie zdajemy sobie sprawy - mówi Lucyna Zembowicz z Kuchnia + Food Film Fest. - Nasz codzienny wybór kulinarny wpływa na losy świata.
Audio
  • Lucyna Zembowicz opowiada o Kuchnia + Food Film Fest. (Czwórka/Stacja Kultura)
Kadr z filmu Czerwona obsesja
Kadr z filmu "Czerwona obsesja"Foto: mat.prasowe/Kuchnia + Food Film Fest.

- Kuchnia + Food Film Fest. to wydarzenie dla naszych zmysłów, bo będziemy oglądać filmy, ale też się nimi inspirować - mówi Lucyna Zembowicz. - Ten festiwal tym się różni od innych festiwali filmów o jedzeniu, że poza tym, że oglądamy najlepsze dokumentalne obrazy, traktujące o kulinariach bardzo szeroko, to przed każdą projekcją możemy spróbować czegoś, co jest zainspirowane tematem filmu.

Filmy festiwalu pokazują bardzo dużo różnych aspektów. Mówią o kulturze jedzenia, o tym jak różnią się tradycje kulinarne w rozmaitych krajach, czym różni się kuchnia Chin, Indii od kuchni francuskiej czy tej polskiej, która odbudowuje swoją tożsamość teraz. Wyświetlone zostaną też obrazy traktujące o istotnych zagadnieniach społecznych.
- Po obejrzeniu tych filmów zdamy sobie sprawę, że nasz codzienny wybór kulinarny: czy kupuję ten czy inny produkt, czy jem w domu czy w restauracji, czy jem szybko czy wolno, nasze podejście do jedzenia bardzo dużo o nas mówi, i ma ogromne znaczenie - mówi gość "Stacji Kultura" . - Od naszych codziennych decyzji kulinarnych i zakupowych zależy w jaki sposób jedzeni będzie produkowane.


Bez wątpienia filmy prezentowane na Kuchnia + Food Film Fest. zmuszają do myślenia. Jako punkt kulminacyjny imprezy wybrano film o winie bordeaux "Czerwona obsesja". - Ten film pokazuje wino jako symbol przemian społecznych, które zachodzą na świecie - mówi gość Czwórki. - "Czerwona obsesja" pokazuje też ciekawy zjawisko kolekcjonowania win, a prym w tej dziedzinie wiodą Chińczycy. 
Na festiwalu nie zabraknie też odkrywania tajemnic Coca-coli, gorzkiego smaku czekolady czy "Smaku curry", jedynego filmu fabularnego na tej imprezie.

Kuchnia + Food Film Fest. to kolejna edycja festiwalu poświęconego kulinarnym odsłonom kina. Tym razem kulinarne odsłony filmowe odbędą się w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu w  dniach 22-24 listopada. Podobno będzie to najsmaczniejszy festiwal w roku.
(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka kulinaria żywność
Czytaj także

Na Targu Śniadaniowym jedzenie jest podstawą

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 10:46
- Na Targu Śniadaniowym można znaleźć wszystko - od świeżego mięsa, przez ręcznie przygotowywane sery, pieczywo, przetwory - mówi Krzysztof Cybruch, współorganizator imprezy. - Przede wszystkim jednak serwujemy śniadania, także na ciepło.
rozwiń zwiń
Czytaj także

4 smaki dyni - królowej jesieni

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 15:42
Jesień to czas na dynię. Polacy po wielu latach docenili jej kulinarne walory, powoli zadomawia się też u nas amerykańskie święto Halloween.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Burgery - smaczna odsłona jedzenia "na mieście"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 17:56
W Warszawie, ale także i w innych polskich miastach, burgerownie pojawiają się jak grzyby po deszczu. Wieszczą kres kebaba i zapiekanek.
rozwiń zwiń