RE//MIX, czyli twórcza dekonstrukcja teatru

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 13:30
Trwający od 2010 roku cykl RE//MIX to premierowe produkcje odnoszące się do klasycznych dzieł, przede wszystkim z dziedziny teatru i tańca, literatury i filmu. Pierwowzory, niektóre lekko już zapomniane, niegdyś zmieniły świadomość osób dziś zajmujących się teatrem interdyscyplinarnym, poszukującym, sytuującym się na pograniczu różnych sztuk.
Audio
  • Karol Radziszewski tłumaczy na czym polega dekonstrukcja w teatrze (Czwórka/Stacja Kultura)
plakat promujący Księcia Doroty Sajewskiej i Karola Radziszewskiego
plakat promujący "Księcia" Doroty Sajewskiej i Karola RadziszewskiegoFoto: materiały organizatora

- Zasada rządząca naszymi "remiksami" jest podobna do tej, która rządzi remiksami w muzyce - wyjaśnia Karol Radziszewski, twórca fotografii, filmów wideo, instalacji, autor projektów interdyscyplinarnych. - Poddajemy istniejące już dzieło twórczej rekonstrukcji lub dekonstrukcji. Na warsztat bierzemy spektakle lub postacie twórców związanych z teatrem lub performance i przetwarzamy je w gronie zaproszonych do projektów artystów.

Przed nami finałowy weekend festiwalu, który zakończy czwarty i ostatni sezon cyklu. W sobotę i w niedzielę w Komunie Otwock Dorota Sajewska i oraz gość "Stacji Kultura" odniosą się do legendy polskiego teatru Jerzego Grotowskiego. - To wielki twórca, którego działalność była dla mnie niezwykle ważna w młoeodści - tłumaczy rozmówca Kasi Węsierskiej. - Po latach postanowiłem sięgnąć po jego twórczośc i przedtawić ją na zupełnie nowych prawach. Wydaje mi się, że dojrzałem do tego, by spojrzeć na Mistrza krytycznie, więc "Księcia niezłomnego", jeden z najbardziej znanych jego spektakli, czeka całkowita dekonstrukcja.

Autorką scenariusza do tego projektu jest Dorota Sajewska, dramaturg, autorka scenariuszy teatralnych i tekstów o teatrze, tłumaczka współczesnych sztuk niemieckich oraz teoretycznych tekstów teatralnych. - Wspólnie zbudowaliśmy pewien rodzaj dokumentu, który pokazuje biograficzne elementy bazujące na archiwalnych zapisach rozmów czy listów Ryszarda Cieślaka i innych aktorów Grotowskiego - mówi Radziszewski. - Dodaliśmy do tego elementy działań cielesnych i naszym remiksem chcemy spróbować odpowiedzieć na pytanie, czy dziś w ogóle jest możliwa rekonstrukcja tego typu teatru.

Cykl RE//MIX ostatecznie zakończy się 8 grudnia 2008 roku. Finałowi towarzyszyć będzie wydanie książki pod redakcją Doroty Sajewskiej i Tomasza Platy.

(kul)

Karol
Karol Radziszewski i Kasia Węsierska w "Stacji Kultura"

 

Zobacz więcej na temat: Czwórka KULTURA TEATR
Czytaj także

Adam Sajnuk konsekwentnie i cudownie tworzy teatr

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2013 12:00
Adam Sajnuk - aktor, reżyser, scenarzysta, współzałożyciel teatru Konsekwentnego, szef artystyczny Teatru WARSawy. Człowiek, który mówi o sobie, że jest cudotwórcą teatru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzi Polacy zakochali się operze?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 10:00
Zapanowała nowa moda - na muzykę klasyczną. Młodzi ludzie chodzą do opery, słuchają jej w swoich odtwarzaczach mp3. - Staje się ona atrakcją na miarę muzyki rozrywkowej - mówi Wanda, miłośniczka opery.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jesteśmy mistrzami Europy w słuchowiskach radiowych!

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 06:00
Teatr Polskiego Radia Triumfuje w Berlinie. "Andy" to najlepsze europejskie słuchowisko 2013 roku.
rozwiń zwiń