Młodzi Polacy zakochali się operze?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 10:00
Zapanowała nowa moda - na muzykę klasyczną. Młodzi ludzie chodzą do opery, słuchają jej w swoich odtwarzaczach mp3. - Staje się ona atrakcją na miarę muzyki rozrywkowej - mówi Wanda, miłośniczka opery.
Audio
  • Za co młodzi Polacy pokochali operę? (Poranek OnLine/Czwórka)
Młodzi Polacy zakochali się operze?
Foto: Glow Images/East News

- 90 proc. naszych gości to są osoby w wieku 50 + - mówi Jerzy Lach, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej. - Ale widzimy wyraźnie, że na opery barokowe przychodzą coraz młodsi ludzie. Może więc warto pomyśleć o prowokacjach artystycznych, by ściągać ich coraz więcej, a także, by muzyka dawna stawała się coraz bardziej modna. Myślę zresztą, że czasem tak będzie.

Tym bardziej, że ten rynek na Zachodzie rozwija się bardzo prężnie. - Muzyka klasyczna stała się tam atrakcją na miarę muzyki rozrywkowej - mówi Wanda, która do opery chodzi od dziecka. Jej zdaniem, choć wielu sądzi, że muzyka klasyczna zarezerwowana jest dla elit, to nieprawda. - Bilety są coraz tańsze, tańsze nawet niż bilety na występy gwiazd pop. Dlatego bardzo szybko się rozchodzą i warto się nimi interesować. Czasem znikają w ciągu dwóch lub trzech dni.

Według Grzegorza, który także od lat jest miłośnikiem opery, to "sztuka, w której mieszczą się wszystkie inne sztuki". - Znajdziemy tam zarówno piękne stroje, jak i niesamowite efekty specjalne - mówi Grzegorz.

Natalie, na co dzień nauczycielka angielskiego przyznaje, że czasem opera kompletnie ją zaskakuje. - Ostatnio jednym z rekwizytów na scenie była woda - mówi Natalie. - Opera przestała być "przestarzałą sztuką". Teraz twórcy starają się ją uwspółcześnić, bywa więc, że wszystko na scenie zapiera dech w piersiach.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka KULTURA opera TEATR
Czytaj także

Adam Biernacki: nie boję się być reżyserem

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 14:00
Jego nazwisko można znaleźć na stronach internetowych teatrów: Kamienica, Studio, Starego, Polskiego, czy Prochoffnia. To także pierwszy reżyser, który napisał... hejnał.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rafał Maćkowiak: nie chcę brylować

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 18:40
- Ludzie brylują po to, żeby robić to, co ja robię - mówi w Czwórce znany aktor, Rafał Maćkowiak. I choć jego droga do sławy nie była ani łatwa, ani krótka, dziś z sentymentem wspomina czasy, gdy do szkoły aktorskiej chodził w dresach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Sajnuk konsekwentnie i cudownie tworzy teatr

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2013 12:00
Adam Sajnuk - aktor, reżyser, scenarzysta, współzałożyciel teatru Konsekwentnego, szef artystyczny Teatru WARSawy. Człowiek, który mówi o sobie, że jest cudotwórcą teatru.
rozwiń zwiń