Adam Sajnuk konsekwentnie i cudownie tworzy teatr

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2013 12:00
Adam Sajnuk - aktor, reżyser, scenarzysta, współzałożyciel teatru Konsekwentnego, szef artystyczny Teatru WARSawy. Człowiek, który mówi o sobie, że jest cudotwórcą teatru.
Audio
  • Adam Sajnuk o konsekwentnym prowadzeniu teatru niezależnego (EX Magazine/ Czwórka).
Adam Sajnuk i Anna Smołowik podczas spektaklu Kompleks Portnoya
Adam Sajnuk i Anna Smołowik podczas spektaklu "Kompleks Portnoya"Foto: materiały prasowe/ Teatr WARSawy

- Cudotwórstwem w teatrze nazywam doprowadzenie spektaklu do szczęśliwego końca. Każdą premierę poprzedza szereg czynności. Nie zawsze prestiżowych. Bo prowadzenie teatru niezależnego to też czarna robota - opowiada Adam Sajnuk.
Nie studiował aktorstwa. Ani reżyserii. Z wykształcenia jest filmoznawcą, ale poświęcił się teatrowi. Szybko uznał, że to jest to, co chce robić. Ze znajomymi założył skromny teatrzyk. - Była w nas jakaś potrzeba, determinacja. We mnie ogromna. I stało się - wspomina reżyser.
Od 1994 przeciera szlaki teatralnej Warszawy. Jego spektakle można było oglądać na wielu różnych scenach, a od maja w wymarzonym miejscu - na Rynku Nowego Miasta. Tam mieści się Teatr WARSawy. Konkurencja dla scen miejskich. Z ambitnym repertuarem i salą pełną widowni. Niezależność teatru się opłaca.
- Gdybym chciał robić farsę, to sprzedawałbym bilety za sto pięćdziesiąt złotych i zapraszał gwiazdy serialowe do udziału w naszych spektaklach. Ale my szukamy nowych tekstów i aktorów drugiego obiegu. Niezależność takiego teatru polega na działaniu na prawdę po swojemu - w doborze repertuaru, aktorów i formy - wyjaśnia Adam Sajnuk.
Gość Uli Kaczyńskiej przyznaje, że decyzję o robieniu teatru niezależnego podejmuje się codziennie. Ale jego codzienność jest zaplanowana na najbliższe dwa lata.
Współpracuje z różnymi teatrami, takimi jak Studio czy Ateneum. Natomiast w Polonii można oglądać jego "Konstelacje", sztukę ze świetnym tekstem i nieprawdopodobnie zaangażowanymi aktorami - Marią Seweryn i Grzegorzem Małeckim.
- To była bardzo szczera i bardzo osobista praca. Ten spektakl powstawał z fajną energią. Od jakiegoś momentu byliśmy pewni, że dokładnie wiemy, co chcemy przekazać - mówi reżsyer "Konstelacji".
Publiczność i krytyka przyjęła spektakl entuzjastycznie. Dlatego sala teatru Polonia jest zawsze pełna.
- Fajnie jest pracować z innymi ludźmi, w innej przestrzeni. To jest dla mnie bardzo inspirujące. Ale mój teatr jest dla mnie najważniejszy - podkreśla gość "EX Magazine".

jl

Zobacz więcej na temat: Czwórka KULTURA TEATR
Czytaj także

Andrzej Grabowski: szkoła teatralna była dla mnie jak nieustające wakacje

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 12:30
- Nigdy nie myślałem o zawodzie aktora. Za to bardzo chciałem być studentem szkoły teatralnej - tak wybór kierunku studiów wspomina znany aktor Andrzej Grabowski. I dodaje, że nie chodziło tylko o piękne dziewczyny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Speed dating w teatrze? Wybierz się na piknik do Teatru Powszechnego

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 11:50
Teatr Powszechny rozpoczyna nowy sezon z przytupem. Nie czeka do września tylko już teraz zaprasza na Piknik pod Teatrem oraz na pokazy najbardziej obleganych spektakli: "MP4" oraz "Klara".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rafał Maćkowiak: nie chcę brylować

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 18:40
- Ludzie brylują po to, żeby robić to, co ja robię - mówi w Czwórce znany aktor, Rafał Maćkowiak. I choć jego droga do sławy nie była ani łatwa, ani krótka, dziś z sentymentem wspomina czasy, gdy do szkoły aktorskiej chodził w dresach.
rozwiń zwiń