Kryminalne Miami w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 14:00
Treść kryminału "Miami Blues" przenosi nas do połowy lat 80. i świata pełnego luksusowych hoteli, kubańskich gett i obskurnych przedmieść. Klimat ten spróbują oddać artystki z grupy Teraz Poliż podczas drugiego spotkania z cyklu "Kryminalne lato".
Audio
  • Czytanie książki "Miami Blues" będzie drugą częścią cyklu "Kryminalne lato" (Czwórka/Stacja Kultura)
Fragment plakatu reklamującego Miami Blues
Fragment plakatu reklamującego "Miami Blues"Foto: mat. promocyjne

- Pierwsza odsłona odbyła się w czerwcu na Pradze Północ, gdzie czytałyśmy "Tajemnicę szkoły dla panien" Joanny Szwechłowicz. Był to odcinek pilotażowy. To, jak dobrze został przyjęty, zdopingowało nas do kolejnych działań - powiedziała w "Stacji Kultura" Marta Jalowska.
11 lipca o godz. 19.00 na skwerze przy ul. Chmielnej 10 aktorki z Grupy Artystycznej Teraz Poliż będą czytać kryminał "Miami Blues" w reżyserii Marcina Libera. Oprawę muzyczną przygotuje duet Marc Tyro & Kozlowska, a stronę wizualną czytania będą stanowiły ilustracje Oli Niepsuj.

PRZECZYTAJ TEŻ: Katarzyna Bonda idzie śladami skandynawskich mistrzów

"Miami Blues" Charlesa Willeforda ukazało się w Stanach Zjednoczonych równo 30 lat temu, w 1984 roku. W Polsce do dystrybucji kryminał jednak trafił całkiem niedawno. - Stało się to za sprawą wydawnictwa Mundin, które kilka miesięcy temu rozpoczęło działalność i postawiło na współpracę z młodymi polskimi twórcami, grafikami, ilustratorami. Tak jest i z "Miami Blues", do którego ilustracje wykonała Ola Niepsuj. Zobaczymy je jutro podczas czytania, co będzie dodatkową atrakcją - zachęca Jalowska.
Wydarzenie będzie w pewnym stopniu formą spektaklu teatralnego. Za jego reżyserię odpowiada Marcin Libera. - Będzie to zamknięta, wyreżysorwana forma, ale pracujemy jednak na tekście, które w żaden sposób nie przetwarzamy. Dla nas to w dodatku świetna sprawa, bo treść "Miami Blues" jest bardzo męska. To świat twardzieli, którzy przeklinają, lubią się bić. Język Willeforda jest niezwykle barwy, a co najbardziej istotne, dużo tutaj ironii, poczucia humoru - przekonuje Dorota Glac.
ac/kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA literatura
Czytaj także

Grażyna Plebanek - polska twarz w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 18:56
Debiutowała w 2005 roku książką "Dziewczyny z Portofino", a obecnie promuje już szóstą powieść pt. "Bokserka". Grażyna Plebanek niezmiennie koncentruje się na relacjach pomiędzy kobietami, a od kilku już lat pisze z Brukseli, gdzie zamieszkała i doczekała się billboardu ze swoim wizerunkiem na jednej ze stacji metra.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paul Polansky - outsider z dużą mocą

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 16:00
Paul Polansky to człowiek, który niczego i nikogo się nie boi. Słucha jedynie tego, co podpowiada mu moralność i poczucie sprawiedliwości. Z okazji polskiej premiery jego tomu wierszy "Bezdomny pies. Zapiski walczącego świra", odbędzie się spotkanie z tym wyjątkowym bojownikiem o prawa człowieka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Seweryn zauroczona Murakamim

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 07:00
Marię Seweryn znamy z licznych ról w spektaklach teatralnych. Niedawno zajęła się też reżyserią. Jednak okazuje się, że teatr to nie jedyna pasja aktorki. Od lat wciąga ją literatura, w Czwórce zdradza, iż "właśnie jest w samym środku Murakamiego".
rozwiń zwiń