Eileen Gray. Koncepcja zmysłowego designu

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 14:30
Polska rysowniczka Zosia Dzierżawska i francuska architektka Charlotte Malterre-Barthes postanowiły przybliżyć życie i dzieło niezwykłej artystki Eileen Gray – prawdziwej wizjonerki, która nie idąc na kompromisy zawsze szukała artystycznej doskonałości.   
Audio
  • Życie i twórczość Eileen Grey (Stacja Kultura/Czwórka)
Zosia Dierżawska - współautorka książki Eileen Gray. Dom pod słońcem
Zosia Dierżawska - współautorka książki "Eileen Gray. Dom pod słońcem"Foto: Czwórka/Martyna Ogonek

Zaprojektowane przez Eileen Gray fotele na aukcjach osiągają dziś zawrotne sumy. Nawet do 22 milionów euro Zosia Dzierżawska

Rok 1924, południe Francji. Rozpoczyna się budowa położonej nad morzem willi. Niespełna sto lat później budynek nazwany E-1027 uznawany jest za kamień milowy projektowania, a jego autorka, Eileen Gray, za pionierkę modernistycznego designu i architektury. Podczas szalonych lat 20. w Paryżu prace Gray osiągnęły niespotykany wcześniej poziom innowacji. Jednak życie w cieniu męskich współpracowników i konflikt z legendarnym Le Corbusierem nieomal doprowadziły do całkowitego wymazania Gray z kart historii architektury. Jak wyglądało jej życie? Na czym polegała "zmysłowość" jej dzieł i komu Eileen Gray wybudowała dom? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Zosia Dzierżawska (rysowniczka, współautorka książki "Eileen Gray. Dom pod słońcem")

Data emisji: 23.10.2019

Godzina emisji: 11.18

kul/ac

Czytaj także

"Disco Cry", czyli apetyt na wieczne imprezy

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 13:28
- Pisałam komiks o tym, co mnie w tamtym momencie kręciło - mówi Marianna Serocka, autorka. - To jest komiks o dziewczynach 19-20-21-letnich, które "zapalają się", żeby iść na imprezę - dodaje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zoë Kravitz zagra Catwoman w nowej ekranizacji "Batmana"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 16:44
Amerykańska aktorka zagra u boku Roberta Pattinsona w nowej odsłonie filmu "Batman". Córka muzyka Lenny'ego Kravitza i aktorki Lisy Bonet wcieli się w rolę Seliny Kyle, komiksowej Catwoman.
rozwiń zwiń