"Białe Kruki". Jak powstawała płyta "Siła sióstr" grupy Sistars?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 16:15
W 2003 roku światło dzienne ujrzał krążek "Siła sióstr" grupy Sistars. - To było ogromne wydarzenie na naszym muzycznym rynku - podkreślał dziennikarz Damian Sikorski.
Okładka płyty Siła sióstr
Okładka płyty "Siła sióstr"Foto: mat. promocyjne

- Zespół Sistars przeniósł na nasze podwórko r'n'b i wpływy Zachodu w sposób bardzo umiejętny. To było przede wszystkim w języku polskim, i dodatkowo świetnie zagrane - podkreślał dziennikarz. W Sistars grali m.in. także Bartek Królik na gitarze basowej, wiolonczeli i jako wokalista, Marek Piotrowski - instrumenty klawiszowe i programowanie, gitarzysta Przemysław Maciołek - świętej pamięci, z grupy Polucjanci, Marcin Ułanowski - na perkusji. Gościnnie O.S.T.R., dziennikarz muzyczny Czwórki Numer Raz, Anna Szarmach, Wujek Samo Zło, Człowiek Nowej Ery i Tede - to on i jego wytwórnia wydali ten album - wspominał.  

- Jak tłumaczył, to było "brudne granie, za którym do dziś tęsknimy". - Natalia i Paulina Przybysz poszły do ówczesnego talent show i zostały odrzucone. Historia pokazała - podobnie jak w przypadku Korteza czy Katarzyny Sochackiej - że to było totalnie niesłuszne. To dziś artyści, którzy wyprzedają całe sale koncertowe - podkreślał. 

 Siostry Przybysz swoim projektem otworzyły drzwi kolejnym rodzinnym duetom. - Tak było z grupą Desire, która po sukcesie Sistars wydała płytę. Śpiewała tam przez jakiś czas Anna Rusowicz, która poszła potem w zupełnie innym kierunku. Podobnie toruńska grupa Sofa, w której występował późniejszy solista Tomasz Organek - wyliczał Damian Sikorski. Do łask słuchaczy powróciło polskie r'n'b. - Pierwsza płyta Afromental była w tym stylu, potem pojawiły się nagrania, które stworzyły m.in. Kasia Cerekwicka, Natalia Kukulska czy Kasia Klich.

Zobacz także:

Źr. gruvpl/Sistars - Spadaj

Z okazji 15-lecia ukazania się krążka "Siła sióstr" wydana została reedycja. - Warto zwrócić uwagę, że na tamtym debiutanckim albumie Sióstr znalazło się aż piętnaście utworów. Dziś krążki są krótsze, a artyści, zanim wydadzą płytę długogrającą, wypuszczają po kilka singli - podkreślał Damian Sikorski. Rok po debiucie, w 2004 roku ukazała się płyta Sióstr z kolejnym - obsypanym nagrodami - przebojem pt. "Sutra", a Siostry ruszyły w trasę promocyjną. - Pamiętam, jak w moim rodzinnym mieście ludzie gromadzili się na placu, by je zobaczyć - wspominał dziennikarz Czwórki. 

Posłuchaj
12:59 czwórka sistars 2022_03_29-11-15-02.mp3 O krążku "Siła sióstr" grupy Sistars opowiada Damian Sikorski (Stacja Kultura/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotował: Damian Sikorski

Data emisji: 25.03.2022

Godzina emisji: 10.15

Czytaj także

Baranovski: ta płyta to bunt przeplatany z pogodzeniem

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 13:00
Niedawno pojawił się drugi krążek artysty "BARANOVSKI2". - Druga płyta, to również wymagania. Baranovski nie zawiódł. Sam wszystko nagrał, napisał teksty i zaczął się bawić muzyką - mówi Damian Sikorski o albumie. - Na płycie pojawiają się kompozycje, które rozbrajają. W warstwie lirycznej jest dużo miłości, ale też jest dużo zbuntowanego Baranovskiego.
rozwiń zwiń