Szalone Dni Muzyki - gratka nie tylko dla melomanów. Co w programie?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 13:03
Święto muzyki klasycznej już niedługo odbędzie się w gmachu Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. - Ponad tysiąc muzyków, 35 koncertów kameralnych, jazzowych, a także familijnych w jednym miejscu, cztery lokalizacje i tysiące słuchaczy - opowiada Łukasz Strusiński, kierownik programowy festiwalu Szalone Dni Muzyki. - Tak w skrócie zapowiada się program tego wydarzenia.
Muzycy Sinfonia Varsovia
Muzycy Sinfonia VarsoviaFoto: Foto: Bartek Barczyk

Z Francji do Polski

Przed nami Szalone Dni Muzyki. Idea tego festiwalu, zapowiadanego jako największe święto muzyki klasycznej w Polsce, zrodziła się we Francji w 1995 roku. Rewolucyjna formuła wydarzenia to zawrotna liczba krótkich koncertów odbywających w przeciągu kilku dni, atrakcyjny repertuar i niskie ceny biletów. To wszystko razem w spektakularny sposób przyciąga co roku do sal koncertowych rzesze słuchaczy. Polska edycja festiwalu powstała z inicjatywy Sinfonii Varsovii.

- Koncept polegał na tym, żeby koncerty odbywały się jednocześnie. Koncert symfoniczny na festiwalu trwa do 60 minut - mówi gość Czwórki. - Wykorzystaliśmy lokalizacje, które nie były dotychczas wykorzystane w tej przestrzeni. Do jednej z tych najbardziej ulubionych przez muzyków, ale też publiczności należy zascenie.


Największe święto muzyki klasycznej

Szalone Dni Muzyki zbudowały sobie w kraju renomę największego święta muzyki klasycznej, na który zarówno melomani, jak i okazjonalni miłośnicy muzyki czekają przez cały rok. To jedyny w kraju festiwal, który łączy koncerty symfoniczne i kameralne w wykonaniu największych gwiazd światowych scen. Szeroki repertuar edukacyjny angażuje również wykonawczo najzdolniejszych młodych muzyków z całej Polski.

- Odnawiamy się po pandemii, bo w poprzednich edycjach można było wysłuchać nawet 70 koncertów - zdradza rozmówca Kasi Dydo. - To jest duże wyzwanie logistyczne i organizacyjne. Na to pracuje nie tak duży, ale superwyspecjalizowany sztab ludzi. Organizacja festiwalu to duży wysiłek.

Źr. Youtube/Sinfonia Varsovia/ Szalone Dni Muzyki 2022 „Ballady i romanse” - spot


"Ballady i romanse" 

Koncerty będą odbywać się jednocześnie na czterech salach gmachu Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, a także w kościele Środowisk Twórczych w Warszawie.

"Ballady i romanse" traktujemy jako hasło wywoławcze tegorocznej odsłony festiwalu, ale inspiracje mickiewiczowskie są bardzo silne w programie - opowiada Łukasz Strusiński. - Jak szalony jest program, możemy się przekonać już po programie pierwszego wieczoru. Zaczynamy w piątek 23 września. Od godziny 19.00 do niemal 23.00 mamy cztery koncerty, a występują trzy najlepsze orkiestry symfoniczne Warszawy. Oprócz Simfonii Varsovii będą to Orkiestra Teatru Wielkiego Opery Narodowej, a także Narodowa Orkiestra Polskiego Radia. Na koncerty jeszcze można dostać bilety.

Festiwal Szalone Dni Muzyki potrwa od 23 do 25 września 2022 roku.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Strusiński (kierownik programowy festiwalu Szalone Dni Muzyki)

Data emisji: 13.09.2022

Godzina emisji: 10.15

aw/mat.pras