Od Schlesingera do Muncha - co zobaczymy w galeriach na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 09:16
W programie zajrzeliśmy do galerii David Lewis w Nowym Jorku, odwiedziliśmy też tamtejszy Fort Gansevoort. W paryskim Muzeum Orsay podziwialiśmy dzieła Edwarda Muncha.
Odwiedziliśmy galerie sztuki w Nowym Jorku i Paryżu
Odwiedziliśmy galerie sztuki w Nowym Jorku i ParyżuFoto: Shutterstock.com

W galerii David Lewis w Nowym Jorku już po raz drugi pojawiają się dzieła amerykańskiego artysty Petera Schlesingera. Na wystawie "Kamienie, fale, chmury" zostaną zaprezentowane nowe rzeźby ceramiczne z charakterystycznym wzorzystym szkliwem jesionowym. - Czyli najstarszą formą przeszklenia - tłumaczyła dziennikarka Czwórki Adrianna Janiszewska. - Eksponaty wyglądają jak dzbany, puchary, wazy i robią ogromne wrażenie - podkreślała. Na wystawie znajdziemy też kilka obrazów, namalowanych przez artystę w 2014 roku. - Przestrzeń jest przepięknie zorganizowana. A ci, którzy do Nowego Jorku nie wybierają się osobiście, w sieci zobaczyć mogą nie tylko rzeźby, ale także i obrazy - podkreślała.

To nie jedyne kulturalne przedsięwzięcie w Nowym Jorku, na którym warto się pojawić. W tamtejszej galerii Fort Gansevoort podziwiać możemy dzieła Dawn Williams Boyd na wystawie pt. "Wierzchołek góry lodowej", która potrwa od 21 września do 22 listopada. - Artystka debiutuje w tym miejscu z tuzinem swoich obrazów, wykonanych na tkaninach. Na co dzień pracuje ona z tekstyliami i na tkaniny nakłada osobiste refleksje i własne wspomnienia - mówiła Adrianna Janiszewska. Jak podkreślała, w obrazach Boyd "nie ma nic nieśmiałego". - W swoich pracach porusza ona kwestie związane z polityką, nierównościami społecznymi. Odzwierciedla potrzeby współczesnego świata i błaga widza o wprowadzanie zmian na naszej planecie. Stąd też tytuł tej wystawy - podkreślała. 

Paryskie Muzeum Orsay zaprasza zaś od 20 września aż do 20 stycznia 2023 roku na wystawę poświęconą dziełom norweskiego malarza Edwarda Muncha. Ta wystawa - współkuratorowana z Muzeum Muncha w Oslo - zatytułowana jest "Edward Munch. Poemat życia, miłości i śmierci", i ma umożliwić widzom odkrycie całej gamy twórczości artystycznej artysty. - Większość odbiorców zna wyłącznie jedno, najbardziej głośne dzieło tego artysty, czyli "Krzyk" - mówiła Adrianna Janiszewska. - Jednak Munch ma w swoim dorobku ogromną kolekcję dzieł, a my dzięki tej wystawie podziwiać możemy ponad 150 dzieł, w tym ok 60 obrazów i kilkudziesięciu rysunków, a także dokumentów i rękopisów - wyliczała Adrianna Janiszewska. 

Posłuchaj
09:14 munch 2022_09_28-10-14-13.mp3 Wystawy na świecie - które warto zobaczyć? Poleca Adrianna Janiszewska (Stacja Kultura/Czwórka) 

Źr. Musée d’Orsay/"Edvard Munch. Un poème de vie, d’amour et de mort"

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 28.09.2022

Godzina emisji: 10.15

kd

Czytaj także

Kolorowy wulkan. O wizerunku scenicznym Wrony

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 17:30
- Potrzebę wyrażania wewnętrznego ja miałam od zawsze i na każdym polu. W muzyce, w sztuce, w modzie. Ale nigdy nie robiłam tego według planu, tylko z potrzeby chwili - opowiada Weronika "Wrona" Jasiówka, laureatka 5. odsłony naszego konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno". 
rozwiń zwiń