Weronika "Wrona" Jasiówka laureatką 5. edycji konkursu "Wydaj Płytę z Będzie Głośno!"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 18:15
Wokalistka, autorka tekstów, producentka oraz perkusistka WRONA zwyciężyła w konkursie radiowej Czwórki "Wydaj płytę z Będzie Głośno!". Artystka została wyróżniona także za najlepszą muzykę i teksty przez partnera konkursu, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Debiutancki album WRONY, który jest główną nagrodą w konkursie, ukaże się już w listopadzie.
Wrona zwyciężyła 5. edycję konkursu Wydaj Płytę z Będzie Głośno
Wrona zwyciężyła 5. edycję konkursu "Wydaj Płytę z Będzie Głośno!" Foto: Ewelina Słowińska

Wrona to Weronika Jasiówka, wokalistka, autorka tekstów, producentka oraz perkusistka, występująca w formie solo actu, wykonuje muzykę electro/alternative/pop.

Jest współzałożycielką rockowego girls bandu Brain’s All Gone, z którym wystąpiła w IV edycji programu Must Be The Music docierając do półfinału. Dotychczas zespół zagrał ponad 200 koncertów w kraju i za granicą (głównie w Wielkiej Brytanii).

Źr. Czwórka/Facebook

- Wrona jest kolorowym wulkanem, dla której wizerunek jest prawie tak samo ważny, jak tworzenie muzyki.  W jej twórczości liczą się słowa. Korzysta z przywileju niezależnej artystki, która nie musi się martwić, czy tekst jest wystarczająco bezpieczny, czy nie. Konsekwentnie małymi kroczkami buduje swój świat, nie powierzając swojej muzyki i wizerunku producentom. Próbuje czegoś nowego i eksperymentuje z ciekawymi brzmieniami.

Niezwykłe jest to, że jest perkusistką, ale też multiinstrumentalistką i cały debiutancki album nagrała sama, a w czasie pandemii nauczyła się online  produkcji muzycznej. Ponadto występuje w formie solo actu, czyli nagrywa po kolei wszystkie instrumenty, zapętla je i do tego śpiewa! 

W jednej ze swoich piosenek, mówi że chce być  "Jak Debbie Harry" - przywołuje  legendarną wokalistkę zespołu Blondie, i taka właśnie jest Wrona! Niezależna, nie boi się ryzykować i pomimo wygranej w konkursie - nie jest "produktem na sprzedaż" - mówi Damian Sikorski, juror i pomysłodawca konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno!".


Posłuchaj
20:37 Czwórka - będzie głośno - Wrona 27.08.2021.mp3 Ogłoszenie wyników i rozmowa z Wroną laureatką 5. edycji konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno!" (Będzie Głośno/Czwórka)

- Nie wiem co powiedzieć. Jestem zdezorientowana i tą informacją i faktem, że udało nam się spotkać live. Gorąco mi, dziękuję! Nie wiem co się mówi w takich sytuacjach - tak zareagowała artystka na podwójną wygraną w konkursie. 

Solowa kariera Wrony rozpoczęła się na początku 2018 roku, w momencie wypuszczenia singla Divide&Conquer, który był efektem współpracy z duetem DJ-ów z Californii - La Riots. - Myślałam, że w zespole będę już zawsze, a solowy projekt będzie poboczny, ale później coraz mniej grywałyśmy i postanowiłam się skupić na solowym projekcie. Nie myślałam, że to zacznie się dziać na taką skalę - mówi Wrona w audycji. - Wiadomo, że marzyłam o wydaniu płyty, ale było to odległym marzeniem, głównie tworzyłam muzykę. Teraz jak to się dzieje, to zupełnie do mnie nie dociera, jestem w szoku.

Źr.YOUTUBE/WRONA - TERAZ JA!!! - DEBUT SINGLE (Lyrics Video)

Jury partnera konkursu, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, w składzie Rafał Bryndal oraz Tomek Lipiński wyróżnili WRONĘ za najlepsze teksty i muzykę, uzasadniając to słowami: - W uznaniu indywidualności, oryginalności i siły artystycznej ekspresji.

Transowa muzyka Wrony jest pełna młodzieńczej energii, która trafia do wrażliwego słuchacza. Bezkompromisowe, przepojone melancholią teksty świadczące o szczególnym darze obserwacji, potęgują poczucie, że mamy do czynienia z dobrze rokującą artystką.

Nagrodą w konkursie jest wydanie płyty z radiową Czwórką nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia, teledysk do singla z debiutanckiego albumu, sesja zdjęciowa oraz koncert promujący płytę na antenie Czwórki w ramach audycji "Będzie Głośno!" i w mediach społecznościowych.

Wrona fot. Maja Osiecka Wrona fot. Maja Osiecka

W konkursie "Wydaj płytę z Będzie głośno" przez Czwórkę zostali również wyróżnieni Tragarze, projekt który debiutował pod koniec 2017 roku, grając muzykę z pogranicza hip-hopu, funky i reggae tworzony przez szczecińskich muzyków.

Tragarze Tragarze

Liderami zespołu są Chillu i Przemek Kazaniecki. W twórczej retro podróży towarzyszą im Pelo oraz dj Twister, a także wokalistka Sandra Jakubowiak i gitarzysta Wojciech Grzyl. W składzie sekcji rytmicznej z zespołem współpracuje basista Bartosz Jurgielperkusista Marcin Panasiuk. Refleksyjne teksty w ich piosenkach zostały wzbogacone o cytaty z kultowych filmów i seriali z lat 70. i 80.

Wkrótce ich koncert też zabrzmi w studiu Czwórki. 

Posłuchaj
03:35 Czwórka/Będzie Głośno - Tragarze 27.08. 2021.mp3 Rozmawiamy z wokalistą Tragarzy Przemkiem Kazanieckim (Będzie Głośno/Czwórka)

- Bardzo się cieszymy! To dla nas duże wyróżnienie. Czwórkę lubimy i szanujemy. Na scenie czujemy się najlepiej, więc nie możemy się już doczekać koncertu w Czwórce - mówi wokalista Tragarzy Przemek Kazaniecki. - Na jesień będziemy gotowi. Dużo nas będzie na scenie, bo zespół to osiem osób - jak tragarze, to tragarze. 

Modziq321/Tragarze - Kolejki

Konkurs "Wydaj Płytę z Będzie Głośno!", który w tym roku odbywa się po raz piąty, jest rozwinięciem audycji "Będzie Głośno!", która umożliwia nieznanym muzykom bezpośredni kontakt z radiem. Piosenki zgłoszone do 5. edycji emitowane są podczas audycji w każdy piątek od godz. 18.00 do 20.00.

będzie głośno 1200.jpg
Składanka "Będzie głośno!" od Czwórki już jest!

Zobacz:

Wrona fot. Ewelina Słowińska Wrona fot. Ewelina Słowińska

W tym roku wśród zgłoszonych utworów dominowały te z gatunków muzyki elektronicznej i synth popowej. Swoje nagrania nadesłali także artyści grający rocka, vintage rock, hip-hop, funk, pop, metal, muzykę instrumentalną i klasyczną.

staszczyk muniek 1200.JPG
Gwiazdy o "Wydaj płytę z Będzie Głośno": naprawdę warto!

Do tej pory w ramach audycji i konkursu radiowej Czwórki "Będzie Głośno!" ukazało się nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia siedem płyt: Ms. Obsession "Manekin", Marta Zalewska "Marta Zalewska", Sara Kordowska "Wszystko i nic", Myasta "Na dobrym kursie", składanka "Będzie głośno", składanka "Będzie głośno vol.2" oraz najnowsza, która premierę miała 28 maja br. – składanka "Będzie głośno vol.3".

***

Tytuł audycji: "Będzie głośno!"

Prowadzący: Damian Sikorski

Data emisji: 27.08.2021

Godzina emisji: 18.05

mat.pras./pj/aw

Czytaj także

Tomek Lipiński: polska muzyka niezależna ma szansę podbić świat

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2018 19:03
- Myślę, że w tej chwili polscy muzycy nie mają szans, żeby powalczyć w światowym mainstreamie. Każda próba będzie wtóra. Za to o reprezentantach polskiej sceny niezależnej jest coraz głośniej - i w Europie, i za oceanem - mówi Tomek Lipiński lider i współzałożyciel zespołów Brygada Kryzys, Tilt i Fotoness.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odświeżanie piosenek, czyli dlaczego warto nagrywać covery

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 17:20
Tegoroczne wakacje przyniosły nie tylko przebojowe single od Margaret czy Bovskiej, ale też kilka bardzo udanych coverów. - Mamy wysyp takich produkcji, co dowodzi, że młodzi polscy artyści nie tylko odważnie patrzą w przyszłość, ale też pamiętają o przeszłości. A ta, jeśli chodzi o piosenki, ma wiele do zaoferowania - mówi Damian Sikorski. 
rozwiń zwiń