Rapowana poezja Konopnickiej w Polskim Radiu. Muzyczny cykl Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 10:00
Maria Konopnicka, poetka i nowelistka, jest jedną z patronek 2022 roku. W październiku przypada 112. rocznica śmierci pisarki. By uczcić jej pamięć, Damian Sikorski do cyklu "Konopnicka" zaprosił młode raperki, które wykonały wybrane teksty pisarki. Poezję Konopnickiej zarapowali dla nas: Maggy Moroz, Julia Mika i Pani Las, Guest Julka oraz duety Córy i Neonce. 
Karoli  Pusch. Fotografia Teatrów Rządowych, Maria Konopnicka, pisarka, portret, 1882-1890, Muzeum Narodowe w Krakowie
Karoli & Pusch. Fotografia Teatrów Rządowych, Maria Konopnicka, pisarka, portret, 1882-1890, Muzeum Narodowe w KrakowieFoto: Domena publiczna/CC0

Maria Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 roku. W 2022 roku obchodziliśmy jej 180. rocznicę urodzin i 112. rocznicę śmierci. Dla uznania jej zasług Sejm ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej. Podkreślił, że autorka "Roty" "za pomocą utworów protestowała przeciwko ustrojowi oraz niesprawiedliwości społecznej". 

Jeszcze w XX wieku "Rota" konkurowała z "Mazurkiem Dąbrowskiego" o miano hymnu narodowego. Maria Konopnicka była niezwykle twórczą osobą. Znamy jej wiersze, poematy, baśnie. Okazuje się, że niektóre z jej utworów same układają się w piosenki. 

Dziś Damian Sikorski wraz z młodymi przedstawicielkami świata rapu pokazuje, jak niezwykle współczesne są utwory Konopnickiej. 

- Do cyklu "Konopnicka" zaprosiłem młode artystki, by spojrzeć na twórczość pisarki inaczej - zdradza Damian Sikorski. - Pierwszy zaprezentuję utwór w wykonaniu Maggy Moroz, artystki z Mrągowa. Jej twórczość przypadnie do gustu słuchaczom stawiającym na skillsy, taki rodzaj rapowania. Jej znakiem rozpoznawczym są także dopracowane, chwytliwe, bujające refreny oraz niezwykła muzykalność. Nie brakuje tu melodii. Artystka zasłynęła dzięki swej epce zatytułowanej "Embrion" i koncept albumowi "Pobite gary" - dodaje. 

Dziennikarz Czwórki zdradza, że Maggy Moroz, jak pozostałe artystki, sama szukała utworów do rapowania. Wybrała "Nasz domek", a za muzykę odpowiedzialny jest Wojciech Wojciechowski. 

Posłuchaj
06:07 czwórka stacja kultura 03.10.2022 konopnicka.mp3 Maggy Moroz rapuje wiersz Marii Konopnickiej "Nasz domek" (Stacja Kultura/Czwórka)

Artystkami, które udowadniają, że warto sięgać po poezję Marii Konopnickiej, są Julia Mika i Pani Las. Obie wzięły na warsztat utwór "Na kurhanie". Damian Sikorski i Kasia Dydo są przekonani, że Maria Konopnicka byłaby zadowolona z tych interpretacji.

- Julia Mika debiutowała kilka lat temu w audycji "Będzie głośno". Wtedy nie do końca mogłem wyczuć, w którą stronę zmierza. Bo z jednej strony poezja śpiewana, z drugiej rap i trochę popu. Julia jest wokalistką, raperką autorką tekstów, ale i aktorką. To Ślązaczka, która uwielbia spacerować, spotykać nieprzypadkowe osoby i zagadywać do nich. Studiuje w łódzkiej filmówce, gra w serialach. Artystka, która w 2022 roku może nas jeszcze zaskoczyć - mówi Damian Sikorski. - Pani Las to producentka, kompozytorka, wokalistka i klarnecistka. Liderka zespołu Ugla, członkini Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Tworzy feministyczny podcast o branży muzycznej. Komponuje muzykę do spektakli teatralnych, słuchowisk i filmów. Obie dziewczyny to bardzo artystyczne dusze - dodaje.


Posłuchaj
09:18 czwórka stacja kultura 04.10.2022 konopnicka.mp3 Julia Mika i Pani Las w muzycznej interpretacji wiersza Marii Konopnickiej "Na kurhanie" (Stacja Kultura/Czwórka)

Środa w "Stacji Kultura" przynosi zarapowany wiersz Marii Konopnickiej "Na białą kartkę, która przede mną leży". Tym razem wyzwania podjęły się Córy, duet z Poznania. Natalia Hoffmann-Pawlak, która wraz z Kasią Tontor tworzy Córy, przyznała, że odkryła mnóstwo dobra w tekstach Marii Konopnickiej. Zdradziła też, że jako Córy mają pomysł na kolejną płytę opartą na tekstach poetów i poetek. 

Damian Sikorski przyznaje, że i on prowadzi "okołokonopnickie" poszukiwania. Zdradza, że Maria Konopnicka wydawała swoją twórczość także pod pseudonimami: Komar, Jan Sawa, Marko, Humanus czy Mruczysław Pazurek. 

- Córy to żeński duet wokalny, którego unikalny styl jest wypadkową fascynacji różnymi gatunkami muzyki zza oceanu - mówi dziennikarz. - Dziewczyny określają swoją muzykę jako soul’n’rap, czyli energetyczną mieszankę melodyjnego neo-soulu, R'n’B z hip-hopem okraszoną tekstami, przy których tworzeniu artystki czerpią garściami z własnych doświadczeń z perspektywy muzyka, matki, żony, przyjaciółki, osoby wchodzącej w dorosłe życie, tworząc muzyczny obraz rzeczywistości, z jaką mierzy się współczesna kobieta - dodaje. 

Teksty Cór są mocne, bo młodzi chcą mocnych tekstów, ale raperzy chętnie sięgają też do klasyki, która dostarcza licznych inspiracji. 


Posłuchaj
08:09 czwórka stacja kultura 05.10.2022 konopnicka.mp3 Córy rapują utwór Marii Konopnickiej "Na białą kartkę, co przede mną leży" (Stacja Kultura/Czwórka)

W jesienny czwartek zakołysała nami Guest Julka, młoda wokalistka i raperka. Z utworów Marii Konopnickiej dla Czwórki wybrała "Preludium". - Czuć tu jesienny klimat, atmosferę domowego nagrywania - ocenia Kasia Dydo. - Tu czuć surówkę pierwszego momentu, kiedy utwór powstaje. Jest w tym coś prawdziwego i szczerego - dodaje. 

- "Preludium" Julki jest takie, że sprawia wrażenie, że jesteśmy z nią w pokoju, taka jest też jej twórczość - mówi Damian Sikorski. - Teksty Julki są bardzo dobre, jest niebanalna forma muzyczna i celne obserwacje, które wciągają jak najlepsze opowiadania czy serial. Guest Julka  niedawno występowała w Krakowie na festiwalu ARS Latrans - interdyscyplinarnym festiwalu sztuki. Za moment będziemy mogli ją usłyszeć w Łodzi na Great September. Już mówi się o niej: wspaniała wokalistka, raperka, świetna muzyka i genialne teksty - dodaje. 


Posłuchaj
08:14 czwórka stacja kultura 06.10.2022 konopnicka.mp3 Guest Julka rapuje utwór Marii Konopnickiej "Preludium" (Stacja Kultura/Czwórka)

Czwórkowy, muzyczny cykl "Konopnicka" zamyka zespół Neonce i ich muzyczna interpretacja utworu Marii Konopnickiej "Tęskno mi". 

- Duet tworzą Maurycy Olszlegier oraz wokalistka i autorka tekstów Natalia Hoffmann-Pawlak - mówi Damian Sikorski. - Debiutancka płyta zespołu ukazała się niedawno. Duet sięga na niej po neosoul, r'n'b, rapuje. Zrobili interpretację wiersza w sposób delikatny, piosenkowy, a na końcu pojawia się rap - dodaje. 

Posłuchaj
05:11 czwórka stacja kultura 07.10.2022 konopnicka.mp3 Duet Neonce rapuje utwór Marii Konopnickiej "Tęskno mi" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotował: Damian Sikorski

Data emisji: 03.10.2022, 04.10.2022, 05.10.2022, 06.10.2022

Godzina emisji: 11.15

pj/kor

Czytaj także

WdoWA: w rapie liczy się coś więcej niż testosteron

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 16:40
Hip-hop, uważany za oazę męskiego stylu, staje się dziś trampoliną do wielkich karier dla dziewczyn. - Żeby kobieta zaistniała w tym świecie, musi mieć coś więcej niż testosteron - przekonuje WdoWA, jedna z pierwszych polskich raperek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Albo inaczej" - legendy polskiej piosenki wykonują kultowe teksty raperów

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 14:00
Na płycie "Albo inaczej" spotkał się jazz i hip-hopowa poezja. - To kompilacja utworów hip-hopowych w aranżacjach jazzowych - mówi Damian Sikorski. - Przy mikrofonie stanęli m.in. Zbigniew Wodecki, Ewa Bem czy Krystyna Prońko, którzy wyśpiewali teksty m.in. Łony, Pezeta i Starego Miasta.  
rozwiń zwiń