Polskie Radio
Section05
Maria Konopnicka

Maria Konopnicka - ciekawsza, niż myślimy

- Celem naszych badań było pokazanie wielostronnego portretu Konopnickiej. To jest portret wielokrotny, okazuje się, że Konopnicka ma wiele twarzy, jest: poetką, tłumaczką, reporterką, krytyczką, podróżniczką, dramaturżką - jakby niektórzy powiedzieli - i przede wszystkim, fascynującą kobietą i matką - stwierdziła w "Poranku Dwójki" prof. Maria Jolanta Olszewska. Sięgnęliśmy po publikację "Konopnicka - raz jeszcze" pod redakcją naszej rozmówczyni.
Zobacz więcej na temat:  Maria Konopnicka literatura pisarze i poeci Dwójka Paweł Siwek

Pogrzeb Marii Konopnickiej - patriotyczna manifestacja na 50 tysięcy osób

"Formą władała jak wielcy mistrze, ale musiało w tej poetce być coś więcej, skoro znalazły się tu te tysięczne rzesze" - mówił podczas pogrzebu Marii Konopnickiej wiceprezydent Lwowa Tadeusz Rutowski. 11 października 1910 roku pochowana została polska poetka, pisarka i działaczka niepodległościowa. Kilkugodzinne uroczystości zamieniły się w ogromną patriotyczną manifestację. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Maria Konopnicka Lwów

Rapowana poezja Konopnickiej w Polskim Radiu. Muzyczny cykl Czwórki

Maria Konopnicka, poetka i nowelistka, jest jedną z patronek 2022 roku. W październiku przypada 112. rocznica śmierci pisarki. By uczcić jej pamięć, Damian Sikorski do cyklu "Konopnicka" zaprosił młode raperki, które wykonały wybrane teksty pisarki. Poezję Konopnickiej zarapowali dla nas: Maggy Moroz, Julia Mika i Pani Las, Guest Julka oraz duety Córy i Neonce. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Maria Konopnicka rap Damian Sikorski Kasia Dydo

PR24 "Nostalgiczna podróż do czasów dzieciństwa". Prof. Wiśniewski o płycie "Niezapominajki"

- Przy tworzeniu płyty "Niezapominajki" chcieliśmy przełożyć pomysł Marii Konopnickiej na piękną estetykę i zaprosiliśmy wybitnego kompozytora oraz cudowną wokalistkę, dzięki którym powstała urocza muzyka. Artyści zabierają nas w nostalgiczną podróż do czasów dzieciństwa - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA MUZYKA Maria Konopnicka Narodowe Centrum Kultury

"Dar narodowy" - reportaż Moniki Chrobak

Był najwyższym wyróżnieniem dla pisarza w czasach zaborów. W tym roku obchodzimy 180.  rocznicę urodzin Marii Konopnickiej i z tej okazji odkryjemy dziś na nowo wnętrza dworu w Żarnowcu na Podkarpaciu, który był darem narodowym dla wybitnej poetki, publicystki i tłumaczki. Kiedy obchodziła 25-lecie swojej pracy komitety jubileuszowe podjęły myśl aby zakupić dla niej małą posiadłość złożoną z kawałka ziemi i domu.
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak Maria Konopnicka Maria Dulębianka Henryk Sienkiewicz poezja pisarze i poeci pisarz

Prof. Zajkowska: Konopnicka stworzyła nowy typ pisarstwa dla dzieci

- Twórczość dla dzieci jest ogromnie ważna w twórczości Marii Konopnickiej i to z wielu powodów. Badacze literatury dziecięcej, szczególnie poezji dziecięcej, wręcz od Konopnickiej datują nowy sposób czy nowy typ pisarstwa dla dzieci - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Joanna Zajkowska, kierownik Zakładu Badań nad Literaturą dla Dzieci i Młodzieży w UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Wołodźko KULTURA literatura czytelnictwo Maria Konopnicka