"Dahmer - Potwór. Historia Jeffreya Dahmera" - kontrowersyjny serial

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 21:41
- Oglądałam ten serial, trochę zasłaniając się poduszką, zasłaniając oczy i pauzując - opowiada Kaja Klimek. - Ostrzegam, jest to naprawdę bardzo trudny w odbiorze i budzący kontrowersje serial. 
Dahmer - Potwór: Historia Jeffreya Dahmera - kadr z filmu
"Dahmer - Potwór: Historia Jeffreya Dahmera" - kadr z filmuFoto: Netflix/mat.pras.

"Dahmer - Potwór. Historia Jeffreya Dahmera" to serial o jednym z najsłynniejszych seryjnych morderców. Zabił on, a następnie wykorzystał seksualnie 17 młodych mężczyzn. - W serialu możemy zobaczyć, jak Jeffrey Dahmer stawał się tym, kim był. Sam początek prowadzi nas w kierunku próby zrozumienia i poznania go jako osoby. Sięgamy w przeszłość, do dzieciństwa i dorastania Dahmera - opowiada Kaja Klimek. - Reżyser próbuje pokazać jego tło rodzinne i społeczne, a także psychikę mordercy. To też jest drastyczna historia.

W tym celu zastosowano wiele przeskoków czasowych. W efekcie otrzymujemy bardziej ludzkie oblicze mordercy. Zaczynamy zadawać sobie pytanie, jak doszło do tego, że człowiek stał się potworem. Jest to próba uczłowieczenia "kanibala z Milwaukee", jak nazwano Dahmera. Twórcą serialu jest Ryan Murphy, twórca takich hitów jak serial "Glee".

Murphy jest też autorem "American Horror Stories", czyli przerażającego serialu - mówi gość audycji. - Reżyser odpowiada również za "American Crime Story". W najnowszym serialu łączy te światy. Bo jest i horror, i prawdziwa historia. Muzyka, zdjęcia, montaż, sposób opowiadania, zastosowane filtry - to wszystko w tym serialu jest "top of the top", bardzo estetyczne i piękne. Przy czym treść jest bardzo brutalna i drastyczna.

Na ekranie oglądamy olbrzymią ilość przemocy, serial wzbudził więc wiele kontrowersji. Sami twórcy mówili, że starali się oddać sprawiedliwość ofiarom i rodzinom. Jednak to właśnie rodziny ofiar mówią, że dzieło Murphy'ego "rozdrapuje rany".  


Źr. Youtube/Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera | Oficjalny zwiastun (zwiastun nr 2) | Netflix

- Przeżywanie na nowo traum jest dla nich bardzo trudne. Pojawiają się także wypowiedzi widzów, którzy nie rozumieją zbiorowej fascynacji przemocą i tego, dlaczego powstają takie seriale - zauważa Kaja Klimek. - Być może potrzebujemy innych historii, żeby lepiej funkcjonować w społecznej rzeczywistości. Historii, które dodadzą nam pozytywnej energii i sprawią, że będziemy chcieli przeprowadzać społeczne zmiany. A takie "tytłanie się w błocie" i negatywnych treściach w żaden sposób nam w społecznym i psychologicznym sensie nie pomaga. Tego typu wątpliwości towarzyszą każdej premierze filmu o podobnej tematyce. Ważne, żeby o tym rozmawiać i mieć świadomość, że taki serial to nie jest wyłącznie rozrywka, ale że może on mieć negatywny wpływ na ludzką psychikę - podsumowuje.


Posłuchaj
15:30 Czwórka/Stacja Kultura - seriale 06.10. 2022.mp3 O serialach opowiada Kaja Klimek (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek (krytyczka filmowa)

Data emisji: 06.10.2022

Godzina emisji: 11.15

aw/kor

Czytaj także

Seriale w sieci. Co warto obejrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 13:05
Jak co tydzień zapraszamy na przegląd seriali. Tym razem Kaja Klimek proponuje "Otwórz oczy", "Clickbait" i "Nowy Jork, epicentra, 11 września 2021 ½" 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowości serialowe 2022 - nie tylko "House of the Dragon"

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 16:26
Na liście seriali, które pojawią się w tym roku będzie sporo nowości, m.in. "Ród Smoka", czyli "House of the Dragon". Czekamy także na kolejną odsłonę hitu "Władca Pierścieni" i ekranizację komiksu "Sandman".
rozwiń zwiń