Adi Kowalski: piosenka dla mojej babci w słuchowisku o miłości

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 13:50
- Cała moja siła życiowa pochodzi od dziadków. Babci Hani zadedykowałem piosenkę "Niekompetentny", która stała się ścieżką dźwiękową do słuchowiska "Niekompetentni" - opowiada Adi Kowalski. 
Adi Kowalski w studiu Czwórki.
Adi Kowalski w studiu Czwórki.Foto: Czwórka/Adam Świetlicki

Utwór "Niekompetenty" pochodzi z wydanej w tym roku płyty artysty "Anomalie". Piosenkę Kowalski pierwotnie zadedykował ukochanej babci, która odeszła półtora roku temu. Utwór opowiada historię nieskończonej miłości wnuka do babci Hani, która całe życie powtarzała, że nie trzeba być pierwszym i z nikim się ścigać, by być naprawdę szczęśliwym. - To babcia zakorzeniła we mnie przekonanie, że kochać można jak tylko nam się podoba. Niekompetentnie nawet lepiej, bo te wszystkie idealne i disney’owskie miłości tak naprawdę nie istnieją - opowiada gość Czwórki. - Babcia była jedyną osobą, która mnie wspierała, nawet wtedy, gdy wszyscy inni już zrezygnowali. Powtarzała mi, że występuję na scenie za nią i za dziadka. Bo oboje bardzo kochali muzykę, a babcia była moją domową Elą Zapendowską. Miłość do moich dziadków jest najważniejsza w moim życiu. 

"Anomalie" to druga płyta Kowalskiego. Krążek ukazał się w lutym tego roku. - To dziesięć historii, które są dosłownie "wyjęte" z mojego życia. Ostatnie lata pełne były zmian i zawirowań, ale staram się je traktować jak lekcje i wyciągać z nich wnioski - opowiadał w Czwórce artysta. - Pięć lat temu stworzyłem swoją listę marzeń, a dziś wiem, że mogę odkreślić z niej już siedem podpunktów. Wierzę, że o marzeniach trzeba głośno mówić, opowiadać o nich światu, bo nigdy nie wiesz, kto cię usłyszy i kto pomoże ci w ich realizacji.

Posłuchaj
12:55 CZWÓRKA Stacja Kultura - kowalski 17.11.2022.mp3 "Niekompetentni", ale zakochani. Adi Kowalski o nowym singlu i słuchowisku (Stacja Kultura/Czwórka)

Teraz spełniło się kolejne marzenie artysty. Piosenka "Niekompetentny" będzie głównym motywem muzycznym słuchowiska „Niekompetentni”, które 21 listopada trafi na platformę Storytel. Jego autorką jest laureatka głównej nagrody na Off Camera 2021, a w rolach głównych występują Sandra Drzymalska i Nikodem Rozbicki. Bohaterowie zakochują się w sobie będąc na koncercie Kowalskiego, a rozkwitającej miłości towarzyszy w tle utwór Kowalskiego. - Przyglądamy się ich relacji, aż w pewnym momencie u głównego bohatera lekarze diagnozują Alzheimera, czyli chorobę, na którą cierpiała też moja babcia. I pierwszym objawem jest u niego to że zapomina o swojej miłości, nie poznaje swojej kobiety. Nie wie, kim ona jest. To jest smutna, ale piękna i prawdziwa historia - dodaje muzyk. - Choroba nie oznacza końca. Po prostu jest tylko nowym początkiem. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Adi Kowalski

Data emisji: 17.11.2022

Godzina emisji: 11.15

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka MUZYKA Kasia Dydo
Czytaj także

Robert Cichy gra polskie lata 70. Jaki jest nowy projekt artysty?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 17:30
12 kompozycji w 12 miesięcy - tak nad swoim najnowszym projektem pracował Robert Cichy. Punktem wyjścia dla artysty stały się utwory polskiej alternatywy z lat 70., które w oryginale wykonywały takie zespoły jak Klan, ABC i Test. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"See what’s on my mind". Tynsky zapowiada wypasioną EP-kę

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 15:45
Już niedługo pojawi się EP-ka "See what’s on my mind". To wydawnictwo, na którym pojawi się aż dziesięć utworów - mówi Tynsky. - Jest to ważna płyta, która przedstawia różne etapy mojego życia.
rozwiń zwiń