Robert Cichy: zatęskniłem za Prodigy i Fatboy Slimem

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 18:30
- Pierwsze kroki w muzyce stawiałem z gitarą pod pachą, ale potem kumpel z osiedla przyniósł gramofon i zaczął skreczować. Album "3 & remixed" powstał jako wyraz tęsknoty za tamtymi czasami - opowiada Robert Cichy. 
Robert Cichy
Robert CichyFoto: Mat. pras.

Robert Cichy jako gitarzysta, wokalista, kompozytor i producent, udzielił się na blisko 70 płytach polskich artystów, z czego część pokryła się platyną lub złotem. Współpracował m.in. z Anią Dąbrowską, Anią Rusowicz, Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem. Koncertował ze Smolikiem. Komponował dla Piotra Zioły i nagrywał dla Julii Pietruchy. Na to, żeby zadebiutować solowym albumem, czekał do 2018 roku. Wtedy ukazała się płyta "Smack", a dwa lata później "Dirty Sun". - Uwielbiam instrumenty strunowe i mieszanie gatunków. Nie chcę iść z nurtem mody, wolę słuchać tego, co dyktuje mi serce - opowiadał w Czwórce w 2020 roku. Rok później zatęsknił za eksperymentami i wydał krążek "3 & remixed" z remiksami wybranych utworów z jego dwóch autorskich płyt. - Album to powrót to muzycznych eksperymentów z czasów, kiedy próbowałem robić muzykę w komputerze. Odgrodził mnie na chwilę od strunowego świata i pozwolił się cofnąć w przeszłość: do drum’n’bassu i fascynacji Fatboy Slimem, The Prodigy i Roni Sizem - mówi gość Czwórki. - To był krok w bok, ale nie zejście z wytyczonej już, gitarowej drogi. 

Pomysł na płytę z remiksami pojawił się wraz z konkursem zorganizowanym na platformie 2track na rework utworu "Seize the day". Zwycięzcy tego konkursu - Profanumbeats i Riddi znaleźli się na nowej płycie Cichego. Swój ślad na albumie pozostawili także Skubas, zespół Plastic, DrySkull, Michał Wasilewski z Xxanaxx czy No Echoes - producent współpracujący na co dzień z Mery Spolsky.

Posłuchaj
09:08 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - Robert Cichy 14.03.2022.mp3 Robert Cichy o płycie "3 & remixed" (Muzyczny Lunch/Czwórka) 

- Skubas, jeśli chodzi o remiksy, był ostatnią osobą, o której pomyślałem. Ale spotkaliśmy się na festiwalu w Jarocinie i okazało się, że wrócił do tej działalności. Zrobił remiks dla Baascha i przyjął też moją propozycję - wspomina rozmówca Damiana Sikorskiego. - Zaskoczył mnie totalnie swoją wersją mojego numeru. To było świeże i bardzo dojrzałe.

Posłuchaj także:

Artysta przyznaje, że choć bardzo podoba mu się materiał zgromadzony na trzecim solowym krążku, to nie zamierza rozstawać się z gitarami. - Nie chcę zdradzać szczegółów czwartej płyty, bo jeszcze nie jest na to czas, ale myślę, że będzie to powrót do brudnego, gitarowego grania, do bluesowego brzmienia - zapowiada Robert Cichy.

Robert Cichy - VHS (feat. Dj Eprom) / Dzieci ZWM-u / CichyMusicChannel

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Robert Cichy 

Data emisji: 14.03.2022

Godzina emisji: 13.15

kul

Czytaj także

Ars Latrans Orchestra - krakowski All Stars Band

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 14:30
Bass Astral, runforrest, Odet, Gypsy and the Acid Queen oraz Clock Machine/kidei zasilili tegoroczną odsłonę projektu Ars Latrans i wzięli na warsztat emocje rodzące się w obliczu miłości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szaroróżowe" Muchy. Jak powstał klip "ostatniej szansy"?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 16:50
Po siedmiu latach milczenia zespół Muchy wrócił z nowym albumem. Płyta "Szaroróżowe" ukazała się w 2021 roku, a singlem promującym to wydawnictwo była tytułowa piosenka "Szaroróżowe".
rozwiń zwiń