Arts&Crafts. Znajdź prezent i doceń artystów i rzemieślników

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 15:00
Warszawska galeria udostępniła swoją przestrzeń artystom i rzemieślnikom. Możemy tam wpaść jak na świąteczny targ, kupić prezent, ale też obcować ze sztuką i rękodziełem z wyższej półki. 
Rzemiosło wymaga czasu, umiejętności, pomysłu - czas to docenić
Rzemiosło wymaga czasu, umiejętności, pomysłu - czas to docenićFoto: Shutterstock

Galeria marszałkowska | 18  zaprasza na wydarzenie "Arts & Crafts | Spraw sztukę na święta" jeszcze do 22 grudnia. To wyjątkowe spotkanie ze sztuką i artystami, którzy oprócz tworzenia sztuki, zajmują się także rzemiosłem artystycznym. Kuratorki zapowiadają, że chcą w ten sposób oddać należne miejsce pracy ludzkich rąk. Docenić czas i zaangażowanie potrzebne do tworzenia sztuki użytkowej i zachęcić innych do jej zauważenia.

- Nasza wystawa jest takim połączeniem myślenia o zabieganiu, pięknych przedmiotach, a jednocześnie o docenieniu pracy rąk ludzkich - mówi Karina Dudzińska, współkuratorka wydarzenia. - Tytuł tego wydarzenia to nawiązanie do XIX-wiecznego angielskiego ruchu Arts and Crafts, to niezwykłe, że już w 1888 roku ktoś myślał o tym, że jest nadprodukcja rzeczy. 
My, razem Eleonorą Bojanowską, odwołując się do tradycji tego ruchu wybrałyśmy 11 osób, które naszym zdaniem w ciekawy sposób tworzą niezwykłe rękodzieło, są artystami i rzemieślnikami. O tym jest ta wystaw która jednocześnie jest targiem świątecznym - dodaje. 

Dziś w Polsce wciąż praca ręczna, wysiłek w nią włożony, czas jej poświęcony, cały wachlarz umiejętności wciąż są niedoceniane. - Ja tworzę często z prozaicznych surowców jakiś tkanin vintage, czasem małe obiekty, ale wkładam w nie pasję i serce. To też wartość włożona w produkt - mówi Robert Kuta, artysta. - Musimy zacząć rozmawiać o potrzebie docenienia tego - dodaje. 


Posłuchaj
16:09 czwórka stacja kultura 19.12.2022 wystawa.mp3 O wydarzeniu "Arts & Crafts | Spraw sztukę na święta" opowiadają kuratorka Karina Dudzińska i artysta Robert Kuta (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Goście Czwórki zawracają uwagę, że w rękodziele wszystko zaczyna się od pomysłu, od inspiracji, to wszystko powstaje w czyjejś głowie. 

- Na wystawę zebrałyśmy bardzo różnorodnych twórców, którzy tworzą w różnorodnych dziedzinach, czasem je łączą - wyjaśnia kuratorka. - Ja pokazuję przekrój tego, czym się zajmuję. Tworzę grafikę, malarstwo, modę, rysunki, ceramikę. Prezentuję ubrania z upcyklingu, rysunki, które są moją bazą i punktem wyjścia do dalszych moich aktywności. Na Marszałkowskiej jest mój talerz, ale też wazon wykonany z moich nieudanych rysunków - dodaje Robert Kuta. - Ja nigdy się nie ograniczałem do żadnej z form, dla mnie najważniejsza jest pasja tworzenia

Większość artystów Arts&Crafts związana jest z różnymi dziedzinami sztuki, dotyka różnych mediów, są artystami i twórcami rzemiosła artystycznego. - Mamy kilimy Izabeli Wilk, która tworzy też ceramikę, rysuje, maluje. Kolektyw Siup Studio tworzy ceramikę, ale artyści w nim funkcjonujący tworzą również biżuterię. Wybrałyśmy twórców różnorodnych. Ciekawamy pracami są lampy, które powstają z grzybów rejshi wykonane przez Marka Głogowskiego - dodaje. 

Robert Kuta zwraca też uwagę na drugą, trochę bardziej prozaiczną potrzebę artystów, która powinna być zauważona, obok pasji tworzenia jest też potrzeba zarabiania i utrzymania się. - Zachwyt jest fajny, ale bycie artystą to też praca - podkreśla.

 

Wystawa jest czynna do 22 grudnia na Marszałkowskiej 18 w Warszawie. 

*** 

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Karina Dudzińska (współkuratorka ekspozycji) oraz Robert Kuta (artysta)

Data emisji: 19.12.2022

Godzina emisji: 11.26

pj