Wisława Szymborska. Czego słuchała i co lubiła oglądać poetka?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023 21:17
Lubiła filmy Woody'ego Allena, ceniła twórczość Vaclava Havla i fascynował ją głos Elli Fitzgerald. W setną rocznicę urodzin noblistki Michał Rusinek, sekretarz poetki, w rozmowie z Oliwią Krettek zdradza, jakie były muzyczne, filmowe i literackie upodobania Szymborskiej.
Były sekretarz laureatki literackiej Nagrody Nobla, literaturoznawca i poeta Michał Rusinek podczas otwarcia wystawy Sto lat Wisława Szymborska
Były sekretarz laureatki literackiej Nagrody Nobla, literaturoznawca i poeta Michał Rusinek podczas otwarcia wystawy "Sto lat! Wisława Szymborska" Foto: PAP/Marcin Obara
  • Wisława Szymborska jest jednym z patronów 2023 roku. 
  • 2 lipca przypadała 100. rocznica urodzin poetki. 
  • W ramach obchodów jubileuszu w Polsce i za granicą będą miały miejsce wydarzenia i wystawy poświęcone polskiej noblistce. 

Jakich twórców ceniła Szymborska?

W tym roku jednym z patronów jest Wisława Szymborska. 2 lipca przypadała 100. rocznica urodzin poetki. Sprawdzamy, czego słuchała i co oglądała polska noblistka. - Z twórców kinowych poetka ceniła filmy Woody'ego Allena, twierdziła, że niektóre filmy amerykańskiego reżysera ocierają się o arcydzieło - mówi Michał Rusinek, były sekretarz poetki. - Lubiła też kino włoskie, zwłaszcza Felliniego, ale także kino polskie. Oczywiście kibicowała i Andrzejowi Wajdzie, i Kazimierzowi Kutzowi.

Noblistka także była wielbicielką muzyki, której namiętnie słuchała ze swoim partnerem Kornelem Filipowiczem. - Głównie słuchała jazzu, jazzu klasycznego. Miała zresztą swoją ulubioną wokalistkę Ellę Fitzgerald. Uważała, że to jest absolutne mistrzostwo świata - wspomina rozmówca Oliwii Krettek. - Poświęciła jej również dwa utwory: felieton i wiersz "Ella w niebie". Czytając go, miałem wrażenie, że Szymborska tak naprawdę pisze o poezji i o poetach. To znaczy ona uważała, że Ella Fitzgerald tak śpiewa, jakby oddychała po prostu z jakąś niebywałą lekkością. Nie wkłada w to śpiewania jakiejś nadmiernej energii i pracy.

Wśród ulubionych płyt poetki znalazła się płyta z duetem Elli Fitzgerald i Louisa Armstronga. Poetka ceniła także Elvisa Presleya, którego wyższość nad Frankiem Sinatrą wykazywała podczas jednego ze sporów. Jednak, jak zwraca uwagę Michał Rusinek, po śmierci Filipowicza Szymborska coraz rzadziej słuchała muzyki.


Czy Wisława Szymborska lubiła nowinki technologiczne?

Poetka raczej nie była za pan brat z nowinkami technologicznymi, telefon komórkowy służył jej tylko na wakacjach, a komputera nie dotykała. Do końca życia swoje wiersze pisała odręcznie, przepisując je później na maszynie. Za to była zachwycona czytnikiem e-booków.

- Dostała kiedyś od pewnej firmy do przetestowania taki czytnik i była zachwycona. Powiedziała, że po pierwsze mogłaby wziąć na wakacje po prostu kilkaset książek w ogóle nie obciążając sobie walizki - wspomina sekretarz Szymborskiej. - Po drugie, co było dla niej chyba nawet jeszcze ważniejsze, ten czytnik miał tylko dwa guziczki. To ją zachęciło, ale jednak ostatecznie nie korzystała z tego urządzenia.


Podróże Wisławy Szymborskiej. Dokąd jeździła?

Tak jak powściągliwa była w poznawaniu nowych technologii, tak samo swoje podróże wakacyjne poetka ograniczała do znanych już sobie miejsc.

- Przez wiele lat jeździła właściwie w dwa miejsca: jesienią do Zakopanego, a wcześniej, w sierpniu, do Lubomierza pod Krakowem - opowiada Rusinek. - Po Noblu godziła się na maksymalnie dwa wyjazdy zagraniczne rocznie. Najczęściej jeździła do Włoch i chyba tam było jej najlepiej. No i też Włosi chyba ze wszystkich narodów najbardziej ją pokochali i do tej pory ją kochają.

Zobacz także:

Setna rocznica urodzin Szymborskiej. Jak będzie uczczona?

W związku z setną rocznicą urodzin poetki organizowanych będzie wiele wydarzeń. Między innymi, w Krakowie otwarto pierwszy park literacki w Polsce. Park im. Wisławy Szymborskiej zlokalizowany jest w sąsiedztwie Biblioteki Wojewódzkiej. - Ciekawy jest nie tylko dlatego, że można tam odpocząć i poczytać, ale także ze względu na schowane w różnych sprytnych miejscach cytaty z Szymborskiej - mówi Michał Rusinek. - Jesienią, w sąsiedztwie parku, w Małopolskim Ogrodzie Sztuki zostanie otwarta wystawa "Jarmark cudów" poświęcona poetce. Ekspozycja będzie opowiadała o Szymborskiej, ale też o wątkach pojawiających się w jej poezji. To wszystko za pomocą przedmiotów, którymi ona się otaczała.


Posłuchaj
11:22 CZWORKA/Stacja Kultura =Szymborsk_3.07.2023.mp3 Michał Rusinek o gustach Wisławy Szymborskiej (Stacja kultura/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 3.07.2023

Godzina emisji: 11.28

aw