Anioły Rzemiosła - za nami gala finałowa konkursu

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2023 13:25
Niedawno odbyła się gala finałowa prestiżowego konkursu Anioły Rzemiosła. W trakcie niezwykłej uroczystości, która odbyła się w pałacu Na Wodzie w warszawskich Łazienkach, wyłoniono zwycięzców w trzech kategoriach.
Głowa Ludwika XIV, Króla Słońce, to praca Justyny Galińskiej, jednej z finalistek konkursu Anioły Rzemiosła w kategorii haftu artystycznego.
Głowa Ludwika XIV, Króla Słońce, to praca Justyny Galińskiej, jednej z finalistek konkursu Anioły Rzemiosła w kategorii haftu artystycznego.Foto: arch.pryw.
  • 16 listopada 2023 roku odbyła się gala finałowa prestiżowego konkursu Anioły Rzemiosła. 
  • Spośród wielu twórców z całej Polski do finału jury wybrało prace 18 artystów.
  • Nagrody główne przyznano w trzech kategoriach, a zwycięzcy otrzymali roczne stypendium na dalszą naukę i edukację.

Anioły Rzemiosła - co to za konkurs?

16 listopada 2023 roku odbyła się gala finałowa prestiżowego konkursu Anioły Rzemiosła. - Ten konkurs to jest nie tylko wyjątkowa okazja do docenienia polskiego rzemiosła artystycznego, ale także promocja kreatywności i tradycji, która stanowi nieodłączny element naszego kulturowego dziedzictwa - podkreśla Izabela Łapińska, projektantka mody i pomysłodawczyni konkursu. Jest to pierwsza taka inicjatywa we współczesnej Polsce, której celem jest wspieranie artystów-rzemieślników poprzez instytucję mecenatu.


Gdzie odbyła się gala finałowa konkursu? 

Podczas szczególnego wieczoru, który odbył się w pałacu Na Wodzie w Łazienkach Królewskich, celebrowano osiągnięcia artystów i rzemieślników, którzy wzięli udział w konkursie i zostali jego laureatami. Była to niezwykła okazja, żeby w pięknych wnętrzach tego niezwykłego pałacu nie tylko spotkać się z finalistami i kapitułą konkursu, ale także obejrzeć prace utalentowanych twórców z całej Polski. 


Zwycięzcy konkursu Anioły Rzemiosła

W finale konkursu znalazło się 18 artystów, z których jury wyłoniło zwycięzców w trzech kategoriach: 

Kategoria I. Haft, koronkarstwo, szydełkowanie
Zwyciężczyni: Izabela Brańska-Oleksy


Kategoria II. Złotnictwo, jubilerstwo, biżuteria 
Zwyciężczyni: Iwona Tamborska


Kategoria III. Ceramika artystyczna
Zwycięzca: Adam Szkołuda

Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci rocznego stypendium o wartości 60 tys. zł na dalszą edukację i rozwój.

"Dobry jubiler to artysta"

W uroczystości wzięła udział dziennikarka Czwórki, Marta Hoppe, która przyglądała się pracom, a także rozmawiała z finalistami. Droga niektórych z nich do sztuki nie była prosta, tak jak w przypadku Iwony Tamborskiej, laureatki w kategorii "Złotnictwo, jubilerstwo, biżuteria". Tu historia zaczęła się od pobytu w szpitalu.

- Pojawiły się komplikacje, w wyniku których straciłam zdolność mówienia i miałam czas, żeby przemyśleć całe swoje życie i wybory, których dokonałam. Uświadomiłam sobie, że to, czego całe życie pragnęłam, to bycie jubilerem i tworzenie dzieł sztuki. Zdecydowałam się tego nauczyć - opowiada pani Iwona. - Wybrałam biżuterię, bo biżuteria jest formą przejawu największego kunsztu i w ogóle dzieła sztuki. Efekty osiąga się nie tylko poprzez absolutne skupienie i doskonałość rzemiosła, ale też poprzez aspekt artyzmu. Dobry jubiler jest nie tylko rzemieślnikiem, jest też artystą, czyli zawiera w tej swojej pracy coś więcej. Jak wielu artystów, poprzez swoją natchnioną pracę ma kontakt z sacrum, z czymś boskim.


Król Słońce w finale 

Jedną z sześciu finalistek i laureatek konkursu Anioły Rzemiosła w kategorii haftu artystycznego została Justyna Galińska z podwarszawskiego Milanówka. - Jestem niezmiernie szczęśliwa, że moja praca przedstawiająca głowę Ludwika XIV - Króla Słońce - zrealizowana techniką haftu luneville została wystawiona w tak prestiżowym muzeum, jakim są Łazienki Królewskie w Warszawie - mówi rozmówczyni Marty Hoppe. - Jury konkursu, składające się z wybitnych przedstawicieli polskiego świata kultury, w uzasadnieniu wskazało na mój talent i wkład w rozwój rzemiosła artystycznego i sztuk dekoracyjnych w Polsce. Chciałabym zadedykować to wyróżnienie mojej śp. babci, która uczyła mnie jako dziecko różnych technik rękodzieła, jak szydełkowanie czy dzierganie na drutach. 

Posłuchaj
21:25 CZWORKA/(Stacja kultura - Anioły rzemiosła 23.11.2023.mp3 Z laureatami konkursu Anioły Rzemiosła rozmawia Marta Hoppe (Stacja kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Marta Hoppe 

Data emisji: 22.11.2023

Godzina emisji: 11.15

aw