Kinga Michalska poleca książki w nurcie young adult

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 15:21
W światowy Dzień Książki, literatury nie może zabraknąć także w Czwórce. Kinga Michalska, m.in. w nawiązaniu do naszej debaty "Young adult - literackie disco polo czy klucz do czytelniczych serc?", poleca książki z tego gatunku.
Kinga Michalska poleca książki z gatunku young adult.
Kinga Michalska poleca książki z gatunku young adult.Foto: shutterstock/Prostock-studio
  • 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki, którego celem jest promocja czytelnictwa oraz ochrona własności intelektualnej. 
  • W tym dniu także w Czwórce odbędzie się pierwsza po przerwie debata "Young adult - literackie disco polo czy klucz do czytelniczych serc?”. 
  • Na transmisję audio-wideo z debaty zapraszamy o godzinie 20.00, a poprowadzą ją Justyna Dżbik-Kluge, dyrektorka - redaktorka naczelna radiowej Czwórki oraz Jakub Jamrozek, dziennikarz Czwórki. 
  • W tym szczególnym dniu literaturę z nurtu young adult poleca Kinga Michalska. 

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki. Celem organizowanego od 1995 roku, przez UNESCO święta jest promocja czytelnictwa, edytorstwa oraz ochrona własności intelektualnej.

Literatura young adult - debata w Czwórce

Ten dzień to doskonała okazja, żeby porozmawiać o czytelnictwie i o gorącym w ostatnich latach boomie na literaturę young adult. Niedawne badania czytelnictwa przedstawione przez Bibliotekę Narodową są optymistyczne - wykazały wzrost czytelnictwa o 9 procent. Według statystyk, to wynik najlepszy od dekady, a szał na "młodzieżówki" jest ważną składową tego wzrostu.

Dlatego właśnie 23 kwietnia 2024 roku o godzinie 20.00 zapraszamy na pierwszą po przerwie debatę w Czwórce pt. "Young adult - literackie disco polo czy klucz do czytelniczych serc?” w której wezmą udział m.in. autorki najpoczytniejszych serii YA, wśród nich: Katarzyna Barlińska (Pizgacz), Monika Rutka, Monika Marszałek (Fortunate Em), Natalia Fromuth, Marta Łąbęcka. Będą też pedagodzy, psycholożki, studenci - ludzie z otwartymi głowami, spróbują spojrzeć na zagadnienie wieloaspektowo.Literatura young adult i Dark Academia 

Zanim jednak rozpocznie się debata, w studiu Czwórki pojawiła się Kina Michalska z całą masą książkowych propozycji. Wśród nich znalazła się także literatura z gatunku young adult.

- Przyznam, że kiedy w 2015 roku o popularności rozwijającej się, a potem coraz bardziej zauważalnej powieści "Tajemna historia" Donny Tartt, to nie przypuszczałam, że z tego rozwinie się gatunek zwany Dark Academia - mówi gość Czwórki. - To właśnie przy tej powieści ci, którzy zajmują się fachowo tą literaturą, upatrują początków, a później sukcesu gatunku young adult. To opowieści o różnych niezwykłych wydarzeniach, które dzieją się w murach elitarnych uczelni, uniwersytetów, akademików bądź kampusach uniwersyteckich. Tam mogą się dziać naprawdę różne rzeczy. Jak zaznacza rozmówczyni Kasi Dydo, wspólną cechą charakterystyczną tej estetyki i akcji książek jest mroczność.

Literatura young adult - Kinga Michalska poleca

Gatunek young adult bardzo dynamicznie się rozwija, czego dowodem są kolejne pojawiające się książki oraz olbrzymia popularność ich autorów. - Z mnóstwa książek, które zauważyłam na polskim rynku wydawniczym, wybrałam trzy. Pierwsza to zbiór opowiadań. Zawsze w takim przypadku jest pewna trudność i ciężar spoczywający na redaktorach takiej antologii, żeby wybrać te najciekawsze, a jednocześnie różnorodne - tłumaczy Kinga Michalska. - "W tych szacownych murach" pokazuje podejście trochę z przymrużeniem oka do tego stylu. Znalazły się tu wybrane opowiadania mistrzów gatunku Dark Academia. Jest więc m.in. Olivie Blake, M. L. Rio, David Bell, Susie Yang, Layne Fargo czy J.T. Ellison.  


Posłuchaj
16:39 CZWORKA/Stacja kultura - książka_ K. Michalska 23.04.2024.mp3 Kinga Michalska poleca książki z gatunku young adult (Stacja kultura/Czwórka)

 

"Stowarzyszenie Srok: One for Sorrow" - niebezpieczna wyliczanka

Jak zaznacza gość Czwórki, ta antologia, to zbiór, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Jest więc to bardzo dobry sposób, żeby rozpocząć przygodę z Dark Academia. - Jeśli ktoś to polubi ją, to może sięgnąć po "Stowarzyszenie Srok: One for Sorrow". To jest dylogia kryminalna Amy McCulloch i Zoe Sugg - to dwie autorki, które sprzymierzyły swoje siły - opowiada rozmówczyni Kasi Dydo. - Napisały książkę o szkole, w której dwie uczennice Audery i Ivy, różniące się wszystkim, czym tylko można spotykają się, by rozwiązać, jak się okazuje, zagadkę pewnej zbrodni. Zagadka związana jest z wyliczanką.


"Bettet than you" Ann Holly

Trzecia książka polecana przez Kingę Michalską to "Bettet than you" Ann Holly. - W tym gatunku bardzo często się zdarza, że polskie książki noszą angielskie tytuły. Tak jest w tym wypadku - tłumaczy gość Czwórki. - To jest debiutująca autorka tego nurtu, która pokazuje historię Angeli, która trafia do internatu, do elitarnej szkoły. Jako sierota ze stypendium musi się zmierzyć z nastolatkami z bogatych rodzin, które żyją według określonego kodeksu. Myślę, że fani "Plotkary" i "Szkoły dla elity" będą tutaj usatysfakcjonowani.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 23.04.2024

Godzina emisji: 11:15

aw/wmkor