Marek Krajewski: Edward "Łyssy" Popielski to poniekąd moje alter ego

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2024 18:20
Światło dzienne ujrzała właśnie książka "Słowo honoru" jednego z najbardziej cenionych polskich autorów kryminałów. Marek Krajewski w Czwórce opowiada o fabule powieści, jej bohaterze Edwardzie Popielskim, a także zdradza, dlaczego Eberhard Mock musiał zniknąć.
Pisarz Marek Krajewski określa siebie jako pisarza kryminałów retro.
Pisarz Marek Krajewski określa siebie jako pisarza kryminałów retro.Foto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • Marek Krajewski jest autorem poczytnych kryminałów retro i powieści szpiegowskich.
  • Jest laureatem wielu nagród literackich, w tym Paszportów Polityki.
  • W 2015 roku został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
  • Obok Eberharda Mocka, do najsłynniejszych jego bohaterów należy Edward Popielski. 
  • Niedawno pojawiła się książka "Słowo honoru", 13. powieść, której bohaterem jest Łyssy. 

 

Marek Krajewski i "Słowo Honoru"

Na rynku wydawniczym pojawiła się najnowsza książka autora powieści kryminalnych i laureata Paszportów Polityki Marka Krajewskiego. "Słowo Honoru" to kolejna powieść, w której pojawia się Edward "Łyssy" Popielski.

- Jestem autorem retro kryminałów i retro powieści szpiegowskich, osadzam akcje swoich powieści w czasach minionych. Akcja "Słowa honoru" płynie trzema nurtami. Dwa główne nurty to jest Lwów 1938 i Wrocław 1956 oraz krótki epizod, który ma miejsce w Krakowie w 1941 roku - opowiada pisarz. - Te wątki, choć ze sobą połączone bohaterem i tajemnicą, którą w sobie nosi, różnią się od siebie diametralnie. Jest to bowiem tragiczny wycinek XX wieku, mamy do czynienia z II wojną światową i z regresem człowieczeństwa. Później, po wojnie, mamy do czynienia z ogromną radością z jednej strony, związaną z końcem wojny, a z drugiej - w Polsce mamy represje i dławienia podziemia niepodległościowego. To są bardzo ciekawe czasy, mające wiele literackich powabów.


"Słowo honoru" i spotkanie dwóch bohaterów

Krajewski często swoich bohaterów osadza w historycznych realiach. Tak też było ze słynnym Eberhardem Mockiem, funkcjonariuszem wydziału kryminalnego policji w Breslau, z którym pisarz jakiś czas temu postanowił się rozstać. Jak przyznaje rozmówca Adama Smolarka, Eberhard Mock to bohater, który pojawił się w 1999 roku, wraz z debiutancką powieścią "Dzień w Breslau".

- Ten bohater towarzyszył mi przez lata i dekady i nagle się z nim rozstałem. Jednak to rozstanie powodowało u mnie pewien dyskomfort - opowiada gość Czwórki. - I dlatego Eberhard pojawia się na chwilę w nowej powieści "Słowo honoru". Obaj panowie spotykają się korespondencyjnie, ale głównym bohaterem powieści jest Edward Popielski, policjant, a później mieszkaniec Wrocławia prześladowany przez służby specjalne PRL.


Posłuchaj
24:00 CZWORKA/Stacja kultura - Marek Krajewski - książki kryminalne i szpiegowskie 16.05.2024.mp3 Marek Krajewski o pisaniu książek kryminalnych i szpiegowskich oraz o powieściach alternatywnych (Stacja kultura/Czwórka)

Dlaczego Eberhard Mock musiał zniknąć?

Jak przyznaje rozmówca Adama Smolarka, zniknięcie Eberharda Moca - bohatera poczytnego cyklu - mimo olbrzymiego przywiązania samego autora, wynika z otwartości na nowe wyzwania życia literackiego.

- Nie jestem zapiekłym literackim konserwatystą, mogę także dokonywać pewnych liftingów w mojej twórczości. Jestem też podatny na sugestie i takie się pojawiły ze strony moich czytelników - tłumaczy pisarz. - Gros z nich stanowią kobiety, które wielokrotnie podczas spotkań literackich mówiły, żebym wprowadził postać kobiecą. Mam swój tryb pracy i rocznie piszę dwie książki. Po to, żebym mógł wprowadzić nową bohaterkę, musiałem zrezygnować z któregoś z bohaterów. I tak napisałem książkę, która nazywa się "Ostra", gdzie pojawiły się wyraziste postaci.

Wielbiciele twórczości Marka Krajewskiego będą mieli okazję na spotkanie z pisarzem w najbliższym czasie, w sobotę 18 maja, podczas Targów Książki w Warszawie.

 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Marek Krajewski (pisarz)

Data emisji: 16.05.2024

Godzina emisji: 10.15

aw/wmkor

Czytaj także

Jubileuszowa Noc Muzeów w Warszawie. Co będzie się działo w stolicy?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 15:40
Wielkimi krokami zbliża się Noc Muzeów. W tę wyjątkową noc wiele stołecznych placówek otworzy dla zwiedzających swoje podwoje. W Czwórce sprawdzamy, co będzie się działo w Warszawie, a naszą przewodniczką po atrakcjach jest Edyta Mydłowska z Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.  
rozwiń zwiń