Wojna oczami dziewczyn

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2011 08:47
- To co mną telepnęło podczas tych rozmów to stopień szczegółów obserwacji i niezwykle racjonalne podejście do życia – o książce "Dziewczyny wojenne” w Czwórce opowiedział jej autor Łukasz Modelski.
Audio
  • Łukasz Modelski o książce "Dziewczyny wojenne" (Czwórka)

- Ta książka wzięła się z mojej pracy. Pracuję w Twoim Stylu, który od zawsze w ośrodku zainteresowania ma kobiety – mówił w "Stacji Kultura" Łukasz Modelski, dziennikarz, który w swojej książce postanowił ukazać obraz drugiej wojny światowej z kobiecej perspektywy.

Pomysł na temat Modelskiemu przyszedł za sprawą wywiadów, które przeprowadzał z uczestniczkami powstania warszawskiego. - Okazało się, że one opowiadają zupełnie inaczej, niż sądziłem. Wszystkie potrafiły mnie zabrać w podróż zmysłową, pamiętały jak pachniało, jakie było światło, jak były ubrane, jaka była pogoda – cała masa szczegółów, których w narracji makro historycznej nie ma – opowiadał gość Kasi Dydo i Kuby Kukli.

Pracując nad książką autor za cel postawił sobie zadanie dotarcia do żyjących uczestniczek drugiej wojny światowej.

- Nie chciałem żeby to były relacje z drugiej ręki. Z moimi bohaterkami chciałem się spotkać w oko w oko. Chciałem, żeby to były dziewczyny z różnych części Polski i różnych środowisk. Mamy tu społeczny przekrój od córki marszałka Piłsudskiego po dziewczynę z Podlasia, która skończyła szkołę powszechną, ale stawała równie dzielnie. W większości są to dziewczyny do których nie dotarły jeszcze media.

Więcej na temat przejmującej książki "Dziewczyny wojenne" dowiesz się słuchając dźwięku w boksie "Posłuchaj".