Owca Damiena Hirsta trafiła do CSW

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 08:30
Dzieła 60 polskich i brytyjskich artystów trafiły do Centrum Sztuki Współczesnej na wystawę "BRITISH BRITISH POLISH POLISH", która może się stać jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych 2013 roku.
Audio
  • Joanna Szwajcowska z Centrum Sztuki Współczesnej opowiada o wystawie "BRITISH BRITISH POLISH POLISH: Sztuka krańców Europy, długie lata 90. i dziś" (Stacja Kultura/Czwórka)
Damien Hirst Z dala od stada (Rozdzielenie) 1995 Szkło, pomalowana stal, silikon, akryl, plastikowe opaski, stal nierdzewna, owca i roztwór formaldehydu 1180 x 1860 x 513 mm | 46.5 x 73.2 x 20 in
Damien Hirst "Z dala od stada (Rozdzielenie)" 1995 Szkło, pomalowana stal, silikon, akryl, plastikowe opaski, stal nierdzewna, owca i roztwór formaldehydu 1180 x 1860 x 513 mm | 46.5 x 73.2 x 20 in Foto: Prudence Cuming Associates ©Damien Hirst and Science Ltd. All rights reserved, DACS 2013

- Sztuka polska i brytyjska wydaje się być mało oczywistym zestawieniem, ale dla nas punktem wyjścia były lata 90., które w obu krajach charakteryzowały się wyjątkowym rozkwitem sztuk wizualnych - mówi Joanna Szwajcowska z Centrum Sztuki Współczesnej. - A to akurat było nietypowe dla tych krajów, bo zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w Polsce sztuką dominującą była literatura, nie sztuka.

Wtedy to pojawili Young British Artist oraz "polska sztuka krytyczna". I to właśnie prace artystów wywodzących się z tych nurtów zobaczymy na wystawie "Sztuka krańców Europy, długie lata 90. i dziś". W tym gronie znaleźli się m.in. Damien Hirst, Gary Hume, Georgina Starr, Sam Taylor-Wood, Gillian Wearing i Rachel Whiteread oraz Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Katarzyna Kozyra, Wilhelm Sasnal i Artur Żmijewski.

- Nie chcemy wartościować która sztuka była lepsza, a która gorsza, bo polscy artyści w niczym nie ustępują swoim brytyjskim kolegom - zapewnia gość "Stacji Kultura". - Ale żeby się o tym przekonać trzeba koniecznie nas odwiedzić. Wystawa będzie czynna do 15 listopada.

Prezentację najważniejszych dzieł brytyjskiej i polskiej sztuki lat dziewięćdziesiątych uzupełniają dokonania młodego pokolenia artystów z Wielkiej Brytanii i Polski, którzy pojawili się po światowym kryzysie finansowym lat 2007/2008 i dla których wczesne lata 90. są odległe czasowo i być może kulturowo tak, jak wczesne lata 70. dla Young British.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka SZTUKA wystawa
Czytaj także

Cecylia Malik w Bunkrze Sztuki plecie rzekę z prześcieradeł

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2013 14:29
Jerzyki wiją gniazda na dachach bloków, ludzie przebierają się za motyle, w obronie prawa do zieleni, obrazy „wyrastają” z drzew, a bobry rzeźbią z drewna wiewiórkę. Takie rzeczy dzieją się w Bunkrze Sztuki na wystawie Cecyli Malik „Rezerwat Miasto”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chris Niedenthal: PRL był rajem dla fotografów

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 12:30
Polski fotograf Chris Niedenthal należy do grona najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich. Jego wczesne prace z lat 70. i 80. prezentuje teraz gdańska Łaźnia na wystawie "Dokument".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Design dla Warszawy łączy

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 10:00
Stolica doczekała się swojego festiwalu designu. Organizatorki Wawa Design zapewniają, że nie tworzą konkurencyjnej imprezy, a chcą integrować polskie wzornictwo.
rozwiń zwiń