Design dla Warszawy łączy

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 10:00
Stolica doczekała się swojego festiwalu designu. Organizatorki Wawa Design zapewniają, że nie tworzą konkurencyjnej imprezy, a chcą integrować polskie wzornictwo.
Audio
  • Ksenia Kaniewska i Iwona Kowalczyk opowiadają o atrakcjach Wawa Design Festiwal (Poranek OnLine/Czwórka)
Ksenia Kaniewska, Iwona Kowalczyk i Justyna Dżbik
Ksenia Kaniewska, Iwona Kowalczyk i Justyna DżbikFoto: Wojciech Kusiński

Iwona Kowalczyk i Ksenia Kaniewska to organizatorki, pomysłodawczynie, kuratorki pierwszego dużego festiwalu projektowania w Warszawie, Wawa Design w SOHO Factory, który rozpoczyna się już 7 września.
Gdynia, Poznań, Łódź takie festiwale mają od lat. W tym roku dołączył do nich Wrocław i dołącza stolica.
- Wielu mówi, że Warszawa jest trudnym środowiskiem do organizowania tego typu przedsięwzięć, albo tak nam się tylko wydaje. Gdy już zdecydujemy się coś zorganizować okazuje się, że jest tu mnóstwo ludzi, mieszkańców i przyjezdnych, które chcą pracować, organizować tego typu przedsięwzięcia - mówią organizatorki i przyznają, że udało im się również uzyskać patronat miasta i pomoc wiceprezydenta Warszawy.
Na pierwszą edycję Wawa Design Festiwal organizatorki zaprosiły kuratorów festiwali designu, które od lat funkcjonują w Polsce i tych, które są na początku drogi, jak Wrocław. - Chcemy pokazać dialog między miastami, władzami miast, mieszkańcami. Chcemy też pokazać, że nie jesteśmy konkurencyjną imprezą, tylko, że wszyscy mamy te same cele - mówią zgodnie.
Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się pod hasłem "Human/Człowiek". - Zaczepiamy o wszystkie tematy, które dotykają człowieka: mieszkańca, projektanta, na wielu poziomach. Chcemy podkreślić warszawskość tego festiwalu - główna wystawa dotyczy projektantów, architektów, animatorów kultury związanych z Warszawą, to "Projekt Warszawiak" - mówi Ksenia Kaniewska.
Iwona "Projekt Warszawiak" to nie tylko wystawa - mówi Iwona Kowalczyk, odpowiedzialna za tę część festiwalu. - Będzie ekspozycja zbiorowa wszystkich projektantów działających na terenie Warszawy i tej aglomeracji. Będą to przeróżne prace od mebli, przez zabawki i grafikę. Pojawią się liczne imprezy towarzyszące. Ekspozycja prac studentów ASP - wymienia.
Kuratorki Wawa Design podkreślają współpracę pomiędzy instytucjami kultury, festiwalami, a także współpracę międzynarodową, z projektantami z Białorusi. Na festiwalu znalazło się też miejsce dla mińskich artystów.
Huczne otwarcie festiwalu 7 września o 16.00 w SOHO Factory. Na wszystkie wykłady, wystawy i warsztaty wstęp jest wolny.

Czwórka objęła Wawa Design Festiwal swoim patronatem.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka SZTUKA Warszawa
Czytaj także

Przed wojną jedna trzecia Warszawy mówiła w języku jidysz

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2012 11:06
W piątek w stolicy rozpoczął się IX Festiwal Kultury Żydowskiej. Serce wydarzenia to okolice ulicy Próżnej, Placu Grzybowskiego, warszawskiej Pragi, a także Muranowa, a jedną z atrakcji jest małe formy teatralne w Teatrze Żydowskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co można zrobić z papieru?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 15:03
Co wycina Hubert Michalak z Krakowa? Od kilku lat zajmuje go sztuka artystycznego wykorzystania papieru, mniej origami a bardziej artystyczna wycinanka i technika pop-up. We wtorkowy wieczór artysta opowie w Czwórce o swojej pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fundacja Nizio łączy pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2013 13:20
Międzypokoleniowo, społecznie, artystycznie, architektonicznie - tak działa Fundacja Nizio. Mają już bogatą historię, ale na tym nie poprzestają.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa: 45 tys. osób obejrzało obrazy Marka Rothki

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2013 19:48
- Spodziewaliśmy się wysokiej frekwencji, ale nie aż tak. Liczba odwiedzających przekroczyła 45 tys., co w Warszawie jest doskonałym wynikiem - powiedziała Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.
rozwiń zwiń