Międzynarodowy Dzień Migranta: Złote Wachlarze dla zwolenników migracji

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 11:00
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Migranta. Z tej okazji osoby i instytucje, które w szczególny sposób przyczyniły się do wspierania integracji migrantów w Polsce po raz pierwszy w historii zostaną nagrodzone Złotymi Wachlarzami.
Audio
  • Rozmowa z szefową Krajowego Biura IOM, Anną Rostocką (Czwórka/Poranek OnLine)
Złote Wachlarze to pierwsza w historii nagroda, która zostanie przyznana osobom i instytucjom wspierającym migrację i migrantów.
Złote Wachlarze to pierwsza w historii nagroda, która zostanie przyznana osobom i instytucjom wspierającym migrację i migrantów.Foto: Glow Images/East News

Z danych ONZ wynika, że na świecie mamy ponad 232 mln migrantów. - Gdyby zebrać ich wszystkich, stworzylibyśmy piąte najliczniejsze państwo. Liczby więc pokazują, że ma kto i co świętować - mówi Anna Rostocka, dyrektorka Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji. - Dziś głośniej niż zwykle mówimy o prawach migrantów i o korzyściach z migracji, bo nie ma się co oszukiwać: migracje były, są i będą.

W Polsce, według stanu na dzień 11 grudnia 2012, przebywa 109 196 cudzoziemców. Z myślą o nich stworzono kampanię informacyjno-promocyjną dążącą do podnoszenia świadomości społecznej na temat migracji oraz budowania pozytywnego wizerunku migrantów i ich wkładu w polską kulturę, gospodarkę oraz w życie społeczne. Jej częścią jest konkurs Złote Wachlarze. Po raz pierwszy nagroda zostanie wręczona na uroczystej gali - dziś wieczorem.

- Nazwa naszego wyróżnienia ma kojarzyć się z wachlarzem perspektyw i możliwości jakie daje migracja, zwłaszcza migracja zarobkowa - tłumaczy rozmówczyni Justyny Dżbik. - Chodzi nam o to, żeby uhonorować tych, którzy w Polsce wspierają migrantów i w sposób szczególny przyczyniają się do tego, że korzyści z migracji są najpełniejsze.

Wesprzyj PAH, pomóż dzieciom w Somalii - oto szczegóły >>>

W Kapitule konkursu zasiedli eksperci w dziedzinie migracji, praw obywatelskich i praw człowieka oraz ekonomii, a nagrody trafią zarówno do rąk przedstawicieli instytucji publicznych jak i działaczy organizacji pozarządowych, w tym także migrantów. Wśród nominowanych jest m. in. Polska Akcja Humanitarna oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.

(kul)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: kluczem do sukcesu jest praca. Inaczej czeka nas depresja

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 15:03
Wszyscy lubimy odnosić sukcesy. Nie wszyscy jednak są na nie gotowi, i nie wszyscy potrafią je docenić. – Sukces sprzyja przygotowanym, ale oczywiście nie każdy pracowity człowiek się go doczeka – mówi w Czwórce Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezdomni nie rodzą się na ulicy. Nie udawaj, że ich nie widzisz

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 10:40
"Kloszardem może zostać każdy" - pod tym hasłem na jednym z portali społecznościowych działa profil mający zwrócić naszą uwagę na sytuację ludzi bezdomnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski uczeń - coraz mniej ufny, coraz bardziej samotny!

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 10:30
Im mniej przyjaciół masz w dzieciństwie, tym więcej problemów w życiu dorosłym - twierdzą psychologowie. Tymczasem polscy uczniowie niechętnie nawiązują relacje z rówieśnikami i coraz mniej im ufają.
rozwiń zwiń