Bezdomni nie rodzą się na ulicy. Nie udawaj, że ich nie widzisz

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 10:40
"Kloszardem może zostać każdy" - pod tym hasłem na jednym z portali społecznościowych działa profil mający zwrócić naszą uwagę na sytuację ludzi bezdomnych.
Audio
  • "Kloszardem może zostać każdy" - oto szczegóły akcji (Czwórka/Poranek OnLine)
Bezdomni nie rodzą się na ulicy. Nie udawaj, że ich nie widzisz
Foto: East News/Glow Images

To oddolna inicjatywa Anny Manios, psychologa kształcącego się w tematyce uzależnień. Profil został stworzony między innymi po to, by informować, czym może się skończył alkoholowy nałóg. - Chciałabym uświadomić odbiorcom mojej akcji, że w ostatnim stadium alkoholizmu bardzo często ląduje się na ulicy - opowiada autorka projektu. - Dlatego zależy mi, żeby pokazywać jak wcześniej wyglądało życie ludzi, którzy teraz nie mają dachu nad głową. Bo to nie jest tak, że bezdomni rodzą się na ulicy.

Potwierdzają to dane ze Spisu Powszechnego, z roku 2011. Wynika z nich, że przyczynami bezdomności są: wypędzenie z mieszkania, eksmisja i bezrobocie.

- Obliczyliśmy, że ponad 24 tysiące osób to ludzie bezdomni, z czego większość to mężczyźni, bo ponad 84 procent - mówi Artur Stora, rzecznik Głównego Urzędu Statystycznego. Do tego dochodzą badania przeprowadzone w tym roku przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Wynika z nich, że bezdomnych jest blisko 43 tysiące osób.

- Moim celem jest, żeby profil "Kloszardem może zostać każdy" zmienił nasze podejście do problemu bezdomności - tłumaczy Manios. - Zależy mi, żebyśmy to my pierwsi wyciągnęli rękę do osób żyjących na ulicy, a nie czekali aż oni nas poproszą o pieniądze. Z moich obserwacji wynika, że bezdomni, którym oferuje się wsparcie rzadko to wykorzystują na swoją korzyść. Dlatego proponując im pomoc raczej nie spotkamy się z prośbą o pieniądze na alkohol.

Ostatnie statystyki pokazują, że najwięcej bezdomnych żyje przy dużych ośrodkach miejskich - w województwie mazowieckim i dolnośląskim.

(kul)

Czytaj także

Brzeziński: na bezrobociu są ci, którym nie chce się pracować

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 13:15
Kryzys i rosnące bezrobocie wymagają od nas nowych umiejętności, które pozwolą swobodnie poruszać się na rynku pracy. O nowych modelach zachowań opowiadał w Czwórce trener osobisty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Szczygielski: na 365 dni w roku Filipinki grały 320 koncertów

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 16:15
Nie dość, że były pierwszym polskim girlsbandem, to jeszcze koncertowały jak świat długi i szeroki. Płyty Filipinek ukazywały się w Związku Radzieckim i w USA, a teraz do księgarń trafiła pierwsza biografia zespołu napisana przez Marcina Szczygielskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Gondek: przebiegniemy cztery pustynie, żeby zrealizować swoje marzenia

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2013 11:25
Cztery maratony na czterech kontynentach, a ich tylko dwóch. Andrzej Gondek i Marek Wikiera mają ambitne postanowienie na nowy rok. Chcą dotrzeć do mety czterech najtrudniejszych pustynnych biegów świata.
rozwiń zwiń