Legalna marihuana - kiedy dostępna u nas?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 12:25
28 gramów marihuany - na własny użytek i w celach rekreacyjnych możesz kupić w wybranych sklepach w Kolorado. To pierwszy amerykański stan, który na to zezwolił. Wpływy ze sprzedaży narkotyku zasilą budżet państwa.
Audio
  • Legalna marihuana - czy w Polsce sprawdzi się model z Kolorado? (Czwórka/Poranek OnLine)
W Kolorado możesz kupić marihuanę na prywatny użytek i w celach rekreacyjnych
W Kolorado możesz kupić marihuanę na prywatny użytek i w celach rekreacyjnychFoto: PAP/EPA/BOB PEARSON

Posiadanie, uprawa i rekreacyjne palenie marihuany były legalne w stanie Kolorado od ponad roku, jednak w sklepach można ją kupić dopiero od 1 stycznia. - To nie jest tak, że narkotyk dostępny jest dla każdego. Obowiązują pewne ograniczenia - tłumaczy Agnieszka Sieniawska z Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej. - Marihuanę może kupić osoba, która ukończyła 21 lat. Nie można jej spożywać w przestrzeni publicznej, tylko w domu.

Marihuana jest także opodatkowana, na podobnych zasadach jak alkohol. Władze szacują, że wpływy z akcyzy mogą wynieść ponad 60 milionów dolarów rocznie. Już wiadomo, że część tych pieniędzy będzie przeznaczona na budowę szkół.

Mimo takiej decyzji i wysokości wpływów z ze sprzedaży marihuany, nie brakuje przeciwników złagodzenia przepisów. Ich zdaniem nowe prawo doprowadzi do zwiększenia liczby uzależnionych i zachęci nieletnich do sięgnięcia po narkotyki.

- W odróżnieniu od Polski, Stany Zjednoczone są gotowe na taki krok - twierdzi prof. Mariusz Jędrzejko. - Debata na temat legalizacji narkotyków za oceanem trwa od wielu lat. To zdecydowanie dłużej niż w Polsce. Różni się także jakością. Amerykanie mają wiekszą, bardziej rzetelną wiedzę i dopuszczają do głosu zarówno zwolenników jak i przeciwników palenia. Tym samym pokazują obywatelom, jakie zagrożenia niesie ze sobą używanie narkotyków.

(kul)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: im bardziej sie zakazuje, tym apetyt rośnie, także na narkotyki

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 11:00
Legalizacja narkotyków to temat, który nie traci na aktualności. A wręcz odwrotnie za każdym razem gdy wraca do debaty wzbudza więcej emocji. Tym razem na problem spojrzeliśmy fachowym okiem Miłosza Brzezińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie myl pracoholizmu z pracowitością. Uzależnienie od pracy trzeba leczyć

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 10:30
Są psychologowie, którzy twierdzą, że żeby zachować w życiu równowagę należy 8 godzin pracować, 8 bawić się i 8 przesypiać. Żyjemy jednak w czasach, kiedy zasada "złotego środka" jest właściwie nie do zastosowania, a badania pokazują, że pracoholizm to już nie przejściowy problem, lecz prawdziwe uzależnienie, które trzeba leczyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barman czy kelner też człowiek

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 13:00
Kultura osobista i szacunek do drugiej osoby powinny wyróżniać każdego człowieka. Niestety w restauracjach, knajpach czy sklepach często o tym zapominamy.
rozwiń zwiń