Poprzeczkę musimy stawiać sobie sami

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 11:50
Po usprawiedliwionej nieobecności z powodu choroby, znów gościliśmy Miłosza Brzezińskiego. Dzisiaj rozmowa z tym trenerem osobistym oparła się o najnowszą książkę Malcoma Gladwella.
Audio
  • Miłosz Brzeziński pomógł znaleźć odpowiedzieć na pytanie - czy lepiej być dobrym uczniem w słabej szkole, czy złym w dobrej? (Czwórka/Poranek OnLine)
Miłosz Brzeziński.fot. Wojciech Kusiński
Miłosz Brzeziński./fot. Wojciech KusińskiFoto: Wojciech Kusiński

Czy lepiej być dobrym uczniem w słabej szkole, czy złym w dobrej? Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy dziś w "Poranku OnLine" z naszym stałym gościem, coachem personalnym Miłoszem Brzezińskim. Punktem wyjścia do dyskusji i rozważań była najnowsza książka amerykańskiego pisarza i dziennikarza Malcolma Gladwella. - Skracając jego najnowszą pozycję, pisze on, że nie zawsze mniejsi przegrywają z większymi. Mniejsi wygrywają z większymi i silniejszymi wtedy, gdy uda im się narzucić swoje zasady. Gdy zaczną kombinować po swojemu, może im się udać.
Wracając zaś do tematu zasadniczego, czyli tego, gdzie jakim uczniem lepiej być, nasz gość ma oczywiście swoją teorię. - Statystyki wyglądają tak, że korzystniej jednak być dobrym uczniem w złej szkole. Z jednej strony mamy gorszy wpis w CV, ale czy on tak naprawdę coś znaczy? Śmiem wątpić. Wiem za to, że my jako ludzie mamy raczej tendencję do patrzenia, jacy jesteśmy dobrzy w porównaniu do takiego małego stawiku, w którym pływamy.

Miłosz
Miłosz Brzeziński

- Teoria stawiku wygląda tak - jeżeli trafiamy do bardzo dobrej albo wybitnej szkoły to się okazuje, że ona promuje tylko najlepsze jednostki - kontynuuje Miłosz. - Za to gorzej rzecz się ma z tymi, którzy są tylko dobrzy. Oni nie są właściwie prowadzeni i dostają na wstępie takiego "gonga motywacyjnego". W złą stronę.
Zdaniem Miłosza Brzezińskiego lepiej jest samemu sobie stawiać wyzwania i gonić za nimi, aniżeli doskakiwać do tego, co wyznacza grupa. - Grupa nie jest ukierowana na jednostki i nie prowadzi ich jak należy. Dlatego lepiej być tym wyróżniającym się w potencjalnie gorszym miejscu.
Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia całej rozmowy z Miłoszem Brzezińskim w "Poranku Online".
(ac/pj)

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: bliskich relacji z ludźmi nie da się zaplanować

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 11:44
Jak przyznaje Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty, człowiek jest "zwierzęciem stadnym". - Korzystamy na tym, że w swoim otoczeniu mamy przynajmniej jedną osobę, która zawsze myśli i mówi o nas dobrze - tłumaczy gość Czwórki. - Nawet, jeśli zrobimy coś złego, ci ludzie będą stać po naszej stronie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosz Brzeziński: każdy z nas ma swojego wewnętrznego kota

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 10:30
- Życie, z tego co wiemy na dziś, jest jedno, drugiego nikt nam nie da. Warto więc wiedzieć, które rzeczy są ważne, a które mniej ważne. Pytania, "co zrobiłbym wówczas, gdybym wiedział to, co wiem teraz", są nieuniknione, ale trzeba wypróbować w życiu jak najwięcej rzeczy - mówi w Czwórce Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pokochaj swoje ciało, poczujesz się jak gwiazda!

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 07:00
Film trwa zaledwie minutę i ma przekonać kobiety do diametralnej zmiany wizji własnego ciała. Czy kampania "Shhhhut Down The Fat Talk" pomoże kobietom, które przywiązują nadmierną uwagę do swojej wagi?
rozwiń zwiń