Polskie miasta w czołówce najbardziej zanieczyszczonych w Europie

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 10:00
W europejskich zestawieniach najbardziej zanieczyszczonych miast wymienia się aż sześć polskich, m.in. Warszawę i Wrocław. - W każdym z nich przyczyny zanieczyszczeń powietrza są inne - mówi Barbara Toczko z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Audio
  • Co to jest smog, dlaczego jest groźny dla naszego zdrowia i jak się przed nim bronić? - materiał Kamila Piechowskiego (Czwórka/Poranek OnLine)
Mgła we Wrocławiu
Mgła we WrocławiuFoto: PAP/ Maciej Kulczyński

W Chinach smog przez tydzień pokrywał 20 proc. terytorium kraju. Zanieczyszczenie powietrza jest tam poważnym problemem, z którym rząd próbuje walczyć m.in. zachęcając obywateli do kupowania aut elektrycznych. Wśród pomysłów pojawiły się także drony, które miałyby rozpylać specjalne substancje, oczyszczające powietrze. Smog to jednak nie tylko problem azjatycki.

W Paryżu, z powodu zanieczyszczenia powietrza, na ulice wyjechały ostatnio tylko samochody, których numery rejestracyjne zakończone są cyfrą nieparzystą. W europejskich zestawieniach znajdują się niestety także polskie miasta. - Głównie te położone na górnym Śląsku, ale zdarzają się też okolice środkowej Polski, czyli na przykład Warszawa bądź Łódź, a także zachodniej, na przykład Wrocław - mówi Barbara Toczko z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

W każdym z tych miast, jak przyznaje ekspertka, przyczyny zanieczyszczeń powietrza są inne. - W Warszawie wynikają one z działań środków transportu - mówi Toczko w "Poranku OnLine". - W Krakowie czy na Śląsku, głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza jest lokalne ogrzewanie.

Poziom zanieczyszczeń, przy którym służby informują społeczeństwo o zagrożeniu, to czterokrotność dobowej normy, czyli, jak wylicza Toczko, 200 mikrogramów pyłu PM10 w każdym metrze sześciennym powietrza. Taką dawkę smogu zobaczyć można już gołym okiem i wówczas lepiej pozostać w domu, bo przebywanie w tak zanieczyszczonym powietrzu może powodować nie tylko alergie. - Ale także całą gamę różnych niebezpiecznych chorób płuc, czy nowotworów - dodaje Toczko.

Utrzymywaniu się smogu sprzyjają niekorzystne warunki atmosferyczne, czyli m.in. duża wilgotność powietrza, mgły, a także słaby wiatr.

(kd, pg)

Zobacz więcej na temat: Czwórka ekologia zdrowie
Czytaj także

Weganizm to nie dieta – to sposób życia

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 12:07
Zwolennicy weganizmu dążą do wyeliminowania produktów pochodzenia zwierzęcego nie tylko z diety, ale również ze wszystkich innych aspektów życia. Zatem wegetarianizm jest częścią składową weganizmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jadalny las w Seattle. Czy przyjmie się w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 11:22
W Seattle, w amerykańskim stanie Waszyngton, od roku rośnie pierwszy na świecie jadalny las. Mieszkańcy mogą zrywać owoce z drzew za darmo. Czy taka inicjatywa miałaby szansę przyjąć się w Polsce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cukier już nie krzepi. Biała śmierć kryje się wszędzie

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 09:00
Kiedyś był synonimem zdrowia. Wystarczy przypomnieć słynne hasło reklamowe "Cukier krzepi", które wymyślił Melchior Wańkowicz. Jednak przez lata nasze podejście do cukru się zmieniło.
rozwiń zwiń