Nie emigrujemy już za byle pracą

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 11:00
Tylko 17% Polaków deklaruje, że nie rozważa wyjazdu z Polski za pracą. Szukamy lepszych widoków na przyszłość, wyższych pensji oraz komfortu życiowego, który trudno znaleźć na miejscu.
Audio
  • Jak wspominacie wyjazd do pracy za granicę? (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Co nas denerwuje, gdy wyjeżdżamy pracować poza Polską i do czego najtrudniej się przyzwyczaić? Felieton (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Czy chcemy pracować za granicą? Jakie kierunki rozważamy? Jakie zawody wybieramy? (Czwórka/Poranek OnLine)
Budowlaniec
BudowlaniecFoto: Glow Images

Nie brakuje głosów, że mamy do czynienia z kolejną falą emigracji. Czy może to dziwić? Uczestnicy sondy Czwórki zdecydowanie zachwalają pracę za granicą. Doceniają i wyróżniają oczywiście wyższe zarobki, lepszą atmosferę, możliwość poznania innego języka oraz kultury.
Krystyna Iglicka-Okólska, demograf, profesor nauk ekonomicznych, rektor Uczelni Łazarskiego, wskazuje najczęściej wybierane kierunki. - Często emigrujemy do Wielkiej Brytanii. Łączą się tam rodziny, rodzą dzieci. Tam ta nasza Polonia jest mocna. Irlandia też jest widoczna w statystykach. Pojawiły się za to nowe kraje, takie jak Norwegia, gdzie tendencja wzrostowa jest zauważalna. Podobnie jest z Holandią. Ciekawostką jest Islandia, do której też coraz częściej wyjeżdżamy. Badania wykazywały, że część mieszkańców Mazur całymi wioskami się tam przenosiła.
PRZECZYTAJ TEŻ: Polacy emigrują. Socjolog: nie ma w tym nic złego

Co istotne, coraz częściej wyjeżdżający nie zadowolają się przysłowiową pracą na zmywaku, czy przy zbieraniu owoców. Zauważalny jest trend, że nie wyjeżdżamy za dowolnym zajęciem, oby tylko coś robić, ale chodzi o konkretną pracę i przede wszystkim idący za nią wzrost pensji oraz komfortu życiowego.
- Młodzi Polacy szukają normalności, lepszych zarobków. Należy się spodziewać tego, że jeśli zostaną opodatkowane tzw. "umowy śmieciowe", umowy o dzieło czy zlecenie, tendencja emigracyjna znów przybierze na sile - prorokuje rozmówczyni "Poranka OnLine".
Nawet jeśli konieczność wyjazdu wiąże się z niedogodnościami, musimy przystosować się do innej kuchni, obyczajów - podejmujemy to wyzwanie. Gdy do zyskania są bowiem znacznie lepsze perspektywy życiowe, widoki na przyszłość, łatwiej jest machnąć ręką na to, co niekorzystne.
(ac/kd)

Czytaj także

Jak bezstresowo rzucić pracę?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 12:00
- To moment ważny, ale rzadko kiedy wywraca nasze życie do góry nogami, potrzeba jest więc "chłodnej głowy" - mówi w Czwórce Miłosz Brzeziński, który udzielił kilku cennych wskazówek związanych z odejściem czy też zmianą pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wypalenie zawodowe: młodzi, zdolni, sfrustrowani

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 11:30
Wypalenie zawodowe, bądź "przerdzewienie", dotyka wielu młodych ludzi, którzy rozpoczynając pierwszą pracę, inaczej wyobrażali sobie start w zawodowej karierze. Są ambitni, a nie widzą szans na awans. - Trzeba płonąć, żyć z pasją, żeby się wypalić - mówi Ewa Gontarczyk, coach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie bój się zmiany zawodu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 11:00
Jeśli marzymy o tym, żeby na jeden dzień stać się kimś innym, spróbować sił w zawodzie, który dotąd był tylko marzeniem - wybierzmy lifetramp. A co zrobić i jakie kroki wykonać, by przebranżowić się na stałe?
rozwiń zwiń