Polskie Radio
Section05
emigracja zarobkowa

Migracje Polaków. Czy emigranci będą wracać do kraju?

Liczba Polaków przebywających za granicą – według danych GUS za 2016 roku, liczonych według tzw. wyjazdów na pobyt czasowy, czyli powyżej trzech miesięcy – wynosi 2,5 mln, choć i tak jest to prawdopodobnie liczba zaniżona. Polacy, i praktycznie wszyscy Europejczycy, stali się bardzo mobilni, co utrudnia dokładne oszacowanie wielkości przemieszczających się obywateli poszczególnych państw. O migracjach Polaków mówiła w Polskim Radiu 24 socjolog SWPS Paula Pustułka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 emigracja emigracja zarobkowa Wielka Brytania

Pracownicy z Ukrainy w Polsce. Czy znają swoje prawa?

Nielegalnie pracująca obywatelka Ukrainy, dostała wylewu tuż obok zakładu pracy. Pracodawca wywiózł ją i położył na ławce przy ulicy. Na policję zadzwonił, że znalazł pijaną osobę. Czy podobnych przypadków złego traktowania ukraińskich pracowników jest znacznie więcej? W Polskim Radiu 24 na ten temat mówił Kamil Rybikowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina imigracja emigracja zarobkowa obcokrajowcy praca zatrudnienie

Jak zatrzymać młodych Polaków w kraju?

Według danych CBOS ponad 2,5 mln Polaków przebywało pod koniec 2016 r. poza krajem przez okres dłuższy niż 3 miesiące. To prawie 5 proc. więcej niż w rok wcześniej. Jak sprawić by młodzi Polacy nie wyjeżdżali z kraju? Gośćmi Młodej audycji politycznej byli: Michał Moskal (Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości), Grzegorz Gut (Młodzieżówka Partii Wolność), Bartosz Kijek (Młodzi Nowocześni), Michał Jurek (Młodzi Demokraci), Krystian Korzec (Partia Razem)
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 emigracja emigracja zarobkowa Mateusz Morawiecki praca

"Zawróceni z emigracji". Dać Polsce drugą szansę?

Wyjechali z kraju, bo często na rodzinnej ziemi nie widzieli szansy na rozwój i dobrze płatną pracę. Jednak po emigracyjnych doświadczeniach wielu Polaków decyduje się na powrót do ojczyzny. Z czym się spotykają? – Czasami z dużym rozczarowaniem, które popycha ich do kolejnego wyjazdu – powiedziała Malwina Wrotniak, zastępca redaktora naczelnego serwisu Bankier.pl, która przedstawiła szczegóły projektu "Zawróceni z emigracji".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 emigracja emigracja zarobkowa Polonia Polacy za granicą