Polskie Radio
Section05
emigracja zarobkowa

Jak zatrzymać młodych Polaków w kraju?

Według danych CBOS ponad 2,5 mln Polaków przebywało pod koniec 2016 r. poza krajem przez okres dłuższy niż 3 miesiące. To prawie 5 proc. więcej niż w rok wcześniej. Jak sprawić by młodzi Polacy nie wyjeżdżali z kraju? Gośćmi Młodej audycji politycznej byli: Michał Moskal (Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości), Grzegorz Gut (Młodzieżówka Partii Wolność), Bartosz Kijek (Młodzi Nowocześni), Michał Jurek (Młodzi Demokraci), Krystian Korzec (Partia Razem)
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 emigracja emigracja zarobkowa Mateusz Morawiecki praca

"Zawróceni z emigracji". Dać Polsce drugą szansę?

Wyjechali z kraju, bo często na rodzinnej ziemi nie widzieli szansy na rozwój i dobrze płatną pracę. Jednak po emigracyjnych doświadczeniach wielu Polaków decyduje się na powrót do ojczyzny. Z czym się spotykają? – Czasami z dużym rozczarowaniem, które popycha ich do kolejnego wyjazdu – powiedziała Malwina Wrotniak, zastępca redaktora naczelnego serwisu Bankier.pl, która przedstawiła szczegóły projektu "Zawróceni z emigracji".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 emigracja emigracja zarobkowa Polonia Polacy za granicą

Coraz mniej Polaków ubiega się o pracę w Wielkiej Brytanii

Blisko 72 proc. polskich firm twierdzi, że brakuje im pracowników. Tę lukę na rynku pracy wypełniają Ukraińcy. Dodatkowo okazuje się, że o 90 proc. spadła liczba Polek i Polaków ubiegających się o pracę np. w brytyjskich szpitalach, a o 50 proc. mniej osób przybyło do Wielkiej Brytanii, by pracować przy zbiorach owoców. O tym, czy jest szansa, że Polacy z Wysp zasilą polski rynek pracy rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza Przemysław Kwiecień (X-Trade Brokers), Marek Wołos (Izba Domów Maklerskich) i Andrzej Stefaniak (Dealer walutowy DMK).
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Wielka Brytania praca zatrudnienie Tomasz Wróblewski Polacy za granicą