Chasydzi w obiektywie Agnieszki Traczewskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 12:00
Agnieszka Traczewska jest Polką i zajmuje się fotografią oraz produkcją filmową. W tym roku zajęła drugie miejsce w prestiżowym konkursie National Geographic Traveler.
Audio
  • Rozmowa z Agnieszką Traczewską - laureatką prestiżowego konkursu National Geographic Traveler (Czwórka/Poranek OnLine)
Chasydzi w obiektywie Agnieszki Traczewskiej
Foto: Glow Images/East News

- Była to dla mnie wielka choć niespodziewana radość - mówi artystka. - Konkurs ten bowiem kojarzy się ze spektakularnymi zdjęciami plenerowymi, takimi jak wybuch wulkanu czy powódź. Na tym tle moje zdjęcie jest kameralne. Sfotografowałam rodzinę chasydzką - pana młodego i pannę młodą. Tuż po zaślubinach, chwilę przed tym, kiedy po raz pierwszy zostaną sami. W rodzinach ortodoksyjnych Żydów nadal praktykowane są małżeństwa aranżowane, zatem zaślubinom towarzyszą niemałe emocje. Ten "pierwszy raz" dla młodych ludzi jest naprawdę pierwszy.

Czytaj także: Lidia Popiel o pięknie, które budzi emocje >>>

To nie pierwszy raz kiedy Agnieszka Traczewska zdecydowała się udokumentować na kliszy życie współczesnych Żydów. Fotografka już od kilku lat towarzyszy chasydom przybywającym do Polski na groby cadyków. Ta fascynacją doprowadziła ją także do trudno dostępnych dla obcych, ortodoksyjnych dzielnic Izraela i Ameryki. Jej fotografie rejestrują rytuały, zwyczaje, ezoteryczną duchowość codzienności - świat hermetyczny, ale niezwykle piękny i fascynujący.

Bohaterka naszego porannego cyklu "Polska Wizytówka" jest także właścicielką Studia Filmowego Largo, które istnieje od 1998 roku i specjalizuje się w ambitnych dokumentach, poruszających problematykę społeczną.

Posłuchaj rozmowy z Agnieszką Traczewską, gościem "Poranka OnLine".

(kul/pj)

Czytaj także

Fotografie Fajansa - biznes i misja

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 13:00
W XIX-wieku fotografia była dochodowym biznesem. Jednak byli też tacy, którzy obok kosztownych zdjęć w atelier fotografowali Warszawę. Zdjęcia Maksymiliana Fajansa są świetnymi dokumentami z II połowy XIX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karina Królak - jej biżuterię pokochały Madonna i Lana Del Rey

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 11:32
Tworzy biżuterię, jest charakteryzatorką filmową, może się pochwalić stałą ekspozycją w Państwowym Muzeum Etnograficznym, a jej produkty noszą gwiazdy światowego formatu - Madonna i Lana Del Rey. Karina Królak to przykład osoby, która skromnie, bez medialnego rozgłosu, osiągnęła duży sukces.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Szlaga wraca z aparatem do szkoły!

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 12:10
To zdanie, to oczywiście tytuł wystawy, na której można oglądać prace artysty totalnego, bezwarunkowo oddanego temu, co robi. Zapraszamy na spotkanie z Michałem Szlagą.
rozwiń zwiń