Modnie, bo tak jak w kinie

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2011 12:54
Modę na lotnicze kurtki zawdzięczamy "Psom", na mokasyny – bohaterom "Blues Brothers", a na długie płaszcze – "Matrixowi" - tłumaczy stylista.
Audio

Wielki rozgłos, jaki towarzyszy filmowi „Czarny Łabędź” już wywołał przewrót w świecie mody. Wielcy projektanci zaczęli sięgać do zapomnianych dawno piór w przekonaniu, że zapanuje trend na ten właśnie dodatek. Dlaczego? – Moda i film związane są z wielkimi pieniędzmi, więc siłą rzeczy wzajemnie na siebie oddziałują – zauważa stylista Paweł Marczewski.

Jak tłumaczy gość Czwórki, filmy wpływają zarówno na panującą modę, jak i na całe nasze życie. – Kino i telewizja po prostu ustanawiają modę – zauważa Paweł Marczewski i podaje przykłady.

– Proszę zobaczyć, co się stało z trendami w telefonii komórkowej, co w sektorze produkującym płaszcze i co w optyce po pojawieniu się „Matrixa”. Wszyscy chcieli wyglądać jak Leo i Triniti. Ten film nami zawładnął – tłumaczy stylista.

Zdaniem Pawła Marczewskiego, swego czasu na modę męską istotnie wpłynął film „Blues Brothers”. – Tej produkcji zawdzięczamy połączenie mokasynów, białych skarpetek, czarnego garnituru, białej koszuli i krawata. Ona stworzyła kanon męskiego stylu – zauważa gość „Poranka”. W bardziej współczesnej wersji do tego połączenia nawiązali kultowi „Faceci w czerni”.

– Do tej pory ideałem dla wielu kobiet jest Alexis z „Dynastii” – zwraca uwagę gość Czwórki. Podkreśla, że modę na złote ozdoby, duże guziki i bufiaste ramiona zawdzięczamy właśnie temu serialowi z lat osiemdziesiątych.

Natomiast za mocną opaleniznę i bikini możemy podziękować Brigitte Bardot. Jak tłumaczy stylista, właśnie ta aktorka swoimi kreacjami i stylem istotnie wpłynęła na plażową modę.

Również w rodzimej filmografii można znaleźć przykłady produkcji, które zmieniły sposób ubierania się polskiego społeczeństwa. – Lotnicza kurtka noszona przez Bogusława Lindę w „Psach” czy kreacje prezentowane przez Grażynę Szapołowską m. in. w filmie „Trick”, rzeczywiście zapoczątkowały nowe trendy w rodzimej modzie – tłumaczy Paweł Marczewski.

Więcej w rozmowie Dominiki Sygiet i Romka Wójcika z Pawłem Marczewskim. Wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w ramce po prawej stronie.

ap

Czytaj także

Wąsko w talii, szeroko poniżej: trendy na zimę 2012

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2011 10:00
Choć tegoroczna zima wcale nie ma jeszcze zamiaru się kończyć, projektanci ustalili już, co będziemy nosić w sezonie zimowym za rok. Szykuje się zasadniczy zwrot w modzie - zapowiada projektantka Dorota Zielińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuczne rzęsy i rajstopy w spreju

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2011 13:33
Ekstrawaganckie pomysły na strój ślubny to świetny pomysł. Ważne, by garnitur pana młodego nie był brązowy – mówi stylistka Wiganna Papina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bieliźniane pułapki, czyli potęga stanika

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2011 17:24
Prawidłowo dobrana bielizna podkreśli walory sylwetki i stroju. Źle dobrana - zniekształci i oszpeci. Jak uniknąć bieliźnianych potknięć, radzi stylistka Wiganna Papina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy Jork według Miki Urbaniak

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2011 17:31
Miasto jest magiczne, a z punktu widzenia artysty bardzo inspirujące – mówi artystka, której nowa płyta właśnie powstaje i ma się ukazać jesienią.
rozwiń zwiń