Nowa moda: przerwa między zębami

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2011 10:31
Do niedawna wzorem były idealnie równe zęby, dziś modne stają się szpary między jedynkami. To seksowny wabik czy wada szkodząca uzębieniu?
Audio

Mają ją m.in. Madonna i Tomasz Karolak. Niektórzy uważają, że dodaje uroku i jest znakiem firmowym. Zdaniem Magdy Lewanowicz, fotografującej modę, drobne niedoskonałości, jak przerwa między zębami czy pieprzyk przyciągają uwagę. – Nie wszyscy je lubią, ale niekiedy można je ciekawie wykorzystać – nadają charakter zdjęciom - mówi. Dodaje, że sama miała diastemę, ale ze względów zdrowotnych usunęła ją.

Fachowo mówiąc przerwa między zębami to diastema. Jak wyjaśnia chirurg szczękowy Barbara Kulisiewicz-Tapczyńska, to wada zgryzu - przerost więzadełka wargi górnej, często bardzo szeroki. Powoduje on odśrodkowe ustawienie górnych siekaczy. Często jest przyczyną niewyraźnego mówienia.

Dobrym sposobem na pozbycie się diastemy jest noszenie aparatu na zęby. Wada ta, to jednak tylko jeden z powodów wizyt u dentysty.

Jak wygląda zdrowie zębów statystycznego Polaka? Jest znacznie lepsze niż kilka i kilkanaście lat temu. – Dziś większość osób, które zgłaszają się do dentystów, ma problemy z ubytkami na powierzchniach stycznych zębów – mówi lekarz stomatolog Małgorzata Skolimowska-Nakoneczna.

/

 

fot. Wojciech Kusiński

– Pacjenci szczotkują zęby, ale nie wszyscy stosują nici dentystyczne. Są one pomocne, by lepiej wymywać przestrzenie między zębami. Dodatkowo stosować możemy irygatory wodne – opisuje Skolimowska-Nakoneczna.

Co jeszcze możemy robić, by dobrze dbać o zęby i aby nasz uśmiech był piękny? Szczegóły w dźwięku audycji.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dbaj o dziąsła

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2010 20:43
Ponad połowa Polaków w wieku powyżej 35 lat ma chore dziąsła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudna sztuka mycia zębów - WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2011 14:00
Z badań przeprowadzonych przez Warszawski Uniwersytet Medyczny wynika, że 70 procent Polaków nie ma pojęcia, jak prawidłowo myć zęby. Cennych rad w tej kwestii udzielał słuchaczom Czwórki lekarz stomatolog Edward Wąsowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cały garnitur zębów

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2011 11:59
Dlaczego zęby stałe, gdy wypadną, już nie rosną? Czy można mieć mleczaki do późnej starości? Czym jest resorpcja zęba? Ta te inne pytania odpowiedź w Czwórce!
rozwiń zwiń