X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ucieczka jest jedną z form samoobrony

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 13:50
- W sytuacji gdy wyczuwamy, że sytuacja przerasta nasze możliwości samoobrony, wtedy najlepiej przejść na drugą stronę ulicy albo uciekać – radził w Czwórce Tymoteusz Onyszkiewicz, instruktor jiu-jitsu.
Audio

Gdy jednak nogi nas zawiodą lub też nie mieliśmy możliwości uniknięcia bezpośredniej konfrontacji z napastnikiem, wtedy trzeba odwołać się do prawideł samoobrony. Jak opowiadał w czwórkowym "Poranku" Tymoteusz Onyszkiewicz z Dalekowschodniego Centrum Kulturalno Sportowego Soto, samoobrona to przede wszystkim stan naszego umysłu. Ten w sytuacji zagrożenia powinien pozostać chłodny.

- Spokojna, stanowcza, ale nieagresywna reakcja osłabia przeciwnika i jego motywację. Natomiast reakcja agresywna może wyzwolić jeszcze większą agresję – radził gość Romualda Wójcika. - Konfrontacja fizyczna jest już ostatecznością. Nigdy nie wiadomo z kim mamy do czynienia i jak się zachowa napastnik, jakie są jego umiejętności – dopowiadał

Onyszkiewicz zwracał uwagę, iż uniknięcie obrony siłowej jest o tyle istotne, iż współcześnie wielu młodych ludzi zna sztuki walki i trzeba się z tym liczyć, iż przewyższa nas umiejętnościami. W tej sytuacji dosyć niebezpieczna może się okazać obrona za pomocą narzędzi samoobrony.

- Być może warto mieć gaz, paralizator albo kubotan, czyli rodzaj klinu, którym atakuje się punkty witalne, do obrony może służyć każdy przedmiot który posiadamy, długopis torebka także klucze, cokolwiek co może wpłynąć negatywnie na ciało przeciwnika. Jeśli jednak nie ćwiczymy umiejętności i natrafimy na przeciwnika groźnego wtedy zaatakowanie jakimś przedmiotem może się obrócić przeciwko nam.

Więcej na temat samoobrony i ćwiczenia technik obronnych dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Zobacz więcej na temat: ćwiczenia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śmierdzące skarpetki pomogą w walce z komarami

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2011 11:39
Jak twierdzi dr Fredros Okumu z Instytutu Zdrowia Ifakara w Tanzanii dzięki "skarpetkowym pułapkom" kraje rozwijące się zyskają nową broń w walce z malarią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka walki w sam raz dla kobiet

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2011 10:48
– Skoro to napastnik wybiera czas i miejsce ataku, kobiety muszą być na niego przygotowane w każdej chwili. Raczej nie noszą ze sobą rękawic, więc z pomocą mogą im przyjść odpowiednie techniki reagowania – tłumaczy instruktorka Wing Tsun.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Moskwa: Obroń się sama – idź na lekcje samoobrony

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2012 16:00
- Ktoś kiedyś powiedział: Dajcie mi punkt podparcia, a poruszę Ziemię. Prawo fizyki. To, że ktoś jest obiektywnie słabszy, wcale nie oznacza, że jest skazany na porażkę w zetknięciu z silniejszym przeciwnikiem – tłumaczy karateka.
rozwiń zwiń