X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak Sylwia Chutnik poszła do więzienia

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 15:47
- Byłam ciekawa, ile jest "gołych bab" na ścianach cel osadzonych. Oczywiście sytuacja zwiedzania aresztu była bardzo krępująca - opowiada pisarka w rozmowie z Justyną Dżbik.
Audio
  • Sylwia Chutnik opowiada o warsztatach w więzieniu i swojej nowej książce

Sylwia Chutnik - szefowa fundacji MaMa - pisze książki, felietony i przewodniki, kocha Warszawę, a ostatnio poszła do więzienia, wróciła i - wspólnie z Mikołajem Długoszem - napisała książkę "Proszę wejść". Jej premiera już w najbliższą niedzielę w Nowym Teatrze.

- Pomysł pójścia do więzienia wyszedł od Mikołaja. Wspólnie pracowaliśmy przy projekcie realizowanym przez Nowy Teatr "Uwalnianie przestrzeni". Wybieraliśmy miejsca, które zazwyczaj są niedostępne dla mieszkańców Warszawy i otwieraliśmy je na weekend. Jednym z takich miejsc był areszt śledczy na Rakowieckiej - opowiada Sylwia Chutnik. - Mikołaj poszedł zwiedzać i zachwycił się tym, co znalazł. W szczególności swoistym, tajemniczym i niedostępnym dla osób z zewnątrz "światem wewnętrznym" - dodaje.

Mikołaj Długosz zaproponował pisarce, by odwiedzać areszt i rozmawiać z osadzonymi. Chciał zobaczyć, co się wydarzy. Sylwia Chutnik przyznaje, że pierwszy raz pracowała przy projekcie, którego celu nie znała i nie wiedziała, jaki będzie tego rezultat. - Nowy Teatr pomógł nam wejść do więzienia. Wymyśliliśmy zajęcia literackie dla osadzonych - opowiada Chutnik. - Czasem czułam się jak taka paniusia, która przychodzi w spódniczce i pyta "kto przeczytał lekturę".

 

Podczas zajęć z więźniami Sylwia poczuła, że wchodzi do innego świata, który rządzi się własnymi prawami, ma swój język, a nawet odmienny zapach. Pytała więźniów o ich dawne życia, a także o marzenia. Nie zawsze odpowiadali.

Areszt śledczy to nowy temat w literaturze Sylwii Chutnik. Wydaje się też, że autorka stworzyła nowy gatunek - jest tu i felieton, i pamiętnik, i wiersz, i piosenka.  - Stresowałam się, że takiego trochę kundla stworzyłam - przyznaje autorka. Książka "Proszę wejść" jest bogato ilustrowana zdjęciami Mikołaja Długosza.
Jakie książki Sylwia Chutnik poleciła przeczytać osadzonym, jakie były ich reakcje, o czym z nimi rozmawiała i czy poznała interesujących ludzi, dowiesz się, słuchając załączonej audycji Justyny Dżbik "Poranek OnLine".

Premiera książki "Proszę wejść" będzie miała miejsce w Nowym Teatrze w Warszawie w niedzielę, 30 września o godzinie 16.00.

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie matki coraz bardziej się emancypują

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 14:45
Na kulturalnej i społecznej mapie Warszawy powstanie Centrum Kultury Matek. Za jego działania odpowiada Sylwia Chutnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwie tożsamości Prusa i "Lalka" z patchworku

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2012 20:00
- Prus jako teoretyk, był beznadziejny, ale jednocześnie miał instynktowną samoświadomość autorską, która kazała mu twierdzić, że powieść jest jak las, który trzeba przejść, by zrozumieć, co które drzewo znaczy - mówi prof. Marian Płachecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fafarafa, Pani Nauczycielka w kiciu

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 21:00
Sylwia Chutnik udawała Panią Nauczycielkę i prowadziła zajęcia z literatury w więzieniu na Rakowieckiej. Z opowieści osadzonych powstała książka.
rozwiń zwiń