"Bez karnawału ciężko byłoby przetrwać zimę"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2013 10:07
Kiedyś potrafiliśmy się bawić pięknie. Nawet, gdy czasy w naszej historii nie sprzyjały, bale karnawałowe się odbywały, a ludzie, odświętnie wystrojeni, zachowywali uśmiech na twarzach.
Audio
  • Tak się bawiono w karnawale - rozmowa z Zofią Jabłonowską-Ratajską

Zdaniem Zofii Jabłonowskiej-Ratajskiej, historyk sztuki, autorki filmów dokumentalnych i książki "Walca tańczyłam najlepiej z panien. Karnawałowe zwyczaje i anegdoty", specjalistki ds. savoi-vivre’u Polacy od zawsze byli mistrzami zabaw karnawałowych, jednak w inny sposób niż ma to miejsce na przykład w Brazylii, znanej na świecie stolicy noworocznych zabaw. – Karnawał zaczynał się kiedyś w ostatnie dni postu, ale potem rozciągnął się na niemal dwa miesiące, by trwać od Bożego Narodzenia aż do Środy Popielcowej – mówi gość Czwórki. – To był okres balów i zabaw.

Bawiono się hucznie, ale nie codziennie. Przed wojną zresztą, jak opowiada ekspertka, na bal "towarzystwo zjeżdżało do miast, by tam się bawić".

– Były to przede wszystkim rodziny, w których były panny na wydaniu – mówi Jabłonowska-Ratajska. – Cel matrymonialny był bardzo ważny. A poza tym karnawał to dla krajów, w których klimat jest raczej chłodny, świetny sposób, dzięki któremu można było radośnie przeżyć zimę, bez zabawy i wspólnych spotkań byłoby bardzo ciężko.

By dowiedzieć się więcej o historii karnawału i o tym, jak to kiedyś się bawiono, posłuchaj całej rozmowy z gościem Czwórki, z audycji „Poranek OnLine”.

Zofia
Zofia Jabłonowska-Ratajska wraz z Justyną Dżbik

(kd)

Czytaj także

Trust: od jutra zaczynamy prostować baniaki

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2012 04:00
Dla większości z nas to wyjątkowa noc, którą należy odpowiednio celebrować. Ale Sylwestra wcale nie trzeba spędzić na balu z kieliszkiem szampana w dłoni. Proponujemy zrobić coś zupełnie innego!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska ma taki karnawał, na jaki zasługuje"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2012 23:00
Ten czas kojarzy nam się tylko z nieskrępowaną zabawą, ale można na karnawał spojrzeć z różnych, czasem zaskakujących perspektyw.
rozwiń zwiń