"Olewus" kontra "natręt", czyli typy sprzedawców polskich

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 15:31
Okazuje się, że spośród całej gamy ludzkich typów najbardziej denerwują nas nadgorliwi sprzedawcy, którzy niczym wygłodniałe sępy krążą wokół klientów.
Audio
  • Typy sprzedawców na Dzień Konsumenta - materiał Katarzyny Węsierskiej (Czwórka)

- Natręt, który cały czas "lata" za tobą po sklepie, prześladuje cię i pyta, czy czegoś nie potrzebujesz - precyzuje jedna z słuchaczek Czwórki i skarży się, że do kilku sklepów już od dawna nie zagląda, bo zawsze, gdy tam wchodziła, natychmiast "dopadali ją" superuprzejmi eskpedienci. - Pewna sprzedawczyni przez cały czas nagabywała mnie, pytając, jak może mi pomóc - wspomina inna słuchaczka. - W końcu odpowiedziałam jej, że "materialnie", bo ten sklep był bardzo drogi.

Po drugiej stronie osi zainteresowania klientem znajduje się tzw. "sprzedawca-olewus". - Wygląda, jakby siedział w swoim sklepie za karę - opowiada respondentka naszej sondy. - Rozumiem, że nie każdy marzy o tym, by u szczytu kariery zawodowej wylądować za ladą, ale trochę uśmiechu zawsze się przyda.

Są też sprzedawcy, którzy od samego początku uważają, że już nas poznali. Oceniwszy, czy mamy pieniądze, czy nie, traktują nas w adekwatny do swoich spostrzeżeń sposób.

Więcej o tym, co najbardziej nas w sklepach denerwuje, a do których z nich chętnie wracamy, jaki jest najbardziej drażniący typ sprzedawcy (nie, jeszcze go nie wymieniliśmy ;)), a co denerwuje przedsiębiorców w nas, klientach, dowiesz się, słuchając nagrania materiału reporterskiego z "Poranka OnLine".

(kd)

Czytaj także

Powiedz mi, czego słuchasz, a powiem ci, jaki jesteś

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 10:00
Czy to, czego słuchamy, świadczy o nas? Podobno tak. Okazuje się, że fani jazzu mają szerokie horyzonty, fani popu są konwencjonalni, a opery - kreatywni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Złości Cię, kiedy on...", czyli co nas irytuje w innych?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 14:00
Pewnemu mieszkańcowi Stanów Zjednoczonych grozi aż 30 dni więzienia i 500 dolarów grzywny za… zbyt głośny śmiech. Na mężczyznę doniósł zirytowany sąsiad.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mężczyźni też zaczną walczyć o swoje prawa?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 08:00
Najczęściej w mediach to kobiety walczą o prawa swoje, dzieci, lesbijek, młodych matek, itd. Okazuje się, że niektórzy faceci mają dosyć i chcą przejąć ster. Czy szykuje się kolejny ruch społeczny, tym razem… męski?
rozwiń zwiń