Powiedz mi, czego słuchasz, a powiem ci, jaki jesteś

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 10:00
Czy to, czego słuchamy, świadczy o nas? Podobno tak. Okazuje się, że fani jazzu mają szerokie horyzonty, fani popu są konwencjonalni, a opery - kreatywni.
Audio
  • Nauka gry na instrumentach wpływa nasz rozwój?
  • Powiedz mi, jakiej muzyki słuchasz, a powiem ci, kim jesteś
Powiedz mi, czego słuchasz, a powiem ci, jaki jesteś
Foto: Glow Images/East News

Peter Rentfrow, psycholog z University of Cambridge, jest przekonany, że będzie potrafi ocenić nieznajomą osobę po wysłuchaniu dziesięciu jej ulubionych utworów. Jest przekonany, że kluczem do osobowości jest tempo i rytm najchętniej wybieranych piosenek.

Choć wielu naukowców pozostaje sceprycznych wobec tej teorii, jak przekonuje Joanna Kantor-Martynuska ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, to czego słuchamy, zdradza jednak część prawdy o nas.

– Muzyka często jest nośnikiem treści poza muzycznych, na przykład poglądów politycznych – mówi ekspertka. – Zdradza też nasz nastrój, emocje.

Naukowcy dowiedli także, że istnieje związek pomiędzy poziomem otwartości na nowe doświadczenia a rodzajami słuchanej muzyki. – Osoby otwarte, o szerokich horyzontach, lubią jazz – zdradza Kantor-Martynuska.

Ludzie, słuchający hip-hopu zaś to ponoć "osoby o wysokiej samoocenie, charyzmatyczne a zarazem wrażliwe". – Fani reggae są towarzyscy, czerpią radość z życia - Justyna Malejka, trener biznesu i motywacji. – A fani metalu i ciężkiego rocka są, wbrew pozorom, zadowoleni z życia i pogodni, choć bardzo uparci.

A Ty – jakim typem jesteś? Sprawdź się! Czy naprawdę ci, którzy słuchają Mozarta mają wyższy iloraz inteligencji? Wszystkiego dowiesz się, słuchając nagrań audycji "4 do 4", załączonych do materiału.

 (kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka MUZYKA psychologia

Czytaj także

Niedaleko pada jabłko od... znanego rodzica

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 11:20
Słynna mama albo tata na pewno ułatwia start w dorosłe życie. Bywa jednak, że najbardziej utalentowanym dzieciakom nie udaje się wyjść z cienia utytułowanych rodziców. Najłatwiej to zaobserwować w show biznesie...
rozwiń zwiń

Czytaj także

5 minut, które zainspirują Cię na całe życie

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 11:30
Wystarczy 5 minut w poniedziałkowy poranek, żeby znaleźć inspirację na resztę życia. Z takiego założenia wyszli pomysłodawcy akcji "Purpose Mondays", czyli cotygodniowych spotkań z niezwykłymi ludźmi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłość uzależnia. Jest jak picie i palenie?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 12:00
– Jeśli ludzie mają tendencję do wielokrotnego, częstego zakochiwania się, są najczęściej również podatni na uzależnienia od różnego rodzaju środków chemicznych – mówi w Czwórce psycholog i trener osobisty Miłosz Brzeziński.
rozwiń zwiń