Polskie Radio
Section05
sprzedaż detaliczna

Eksperci: zdrowe fundamenty gospodarki to szansa na dalsze wzrosty

Mamy zdrowy fundament gospodarki: przemysł, rozwijający się eksport, niskie bezrobocie, rosnące wynagrodzenia. Dlatego kolejne wzrosty dotyczące produkcji są nawet wyższe od oczekiwanych  - mówili goście audycji "Rządy pieniądza" Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego, i Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gus pkb inflacja budownictwo handel sprzedaż detaliczna eksport bezrobocie płace

Gospodarka wychodzi z pandemicznego osłabienia. Sprzedaż detaliczna wyższa niż przed rokiem

Wszystko wskazuje na to, że gospodarka zaczyna odrabiać kowidowe straty i wchodzić na normalne tory. Szacunki GUS, mówią o wyższym niż przewidywano wzroście PKB w II kwartale tego roku o 11,2 proc., rosną też ważne wskaźniki dotyczące: sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlano-montażowej.
Zobacz więcej na temat:  pkb GOSPODARKA sprzedaż detaliczna produkcja gus handel mieszkania

Eksperci: sprzedaż detaliczna cały czas rośnie, ale zaczynamy dostrzegać znaczenie jakości i trwałości kupowanych produktów

Wzrost sprzedaży detalicznej to oznaka wychodzenia z kryzysu, ale pandemia zmieniła nasze nawyki. Stopniowo zaczynamy odchodzić od nieograniczonego konsumpcjonizmu na rzecz zakupów towarów trwałych takich jak np. meble i sprzęt AGD. Stale rośnie sprzedaż przez internet, co zmienia sytuację wielu branż-mówiły w audycji "Rządy Pieniądza" ekonomistki: prof. Elżbieta Mączyńska – prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA sprzedaż detaliczna handel inflacja COVID-19 tarcza antykryzysowa

GUS: sprzedaż detaliczna w sierpniu była wyższa niż rok temu

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu 2021 r. wzrosła 5,4 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 1,0 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 10,7 proc. rdr. Natomiast od stycznia do sierpnia licząc rok do roku wzrosła o 7,3 procent.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gus handel sprzedaż sprzedaż detaliczna ceny żywności

Ograniczamy wydatki na bieżące zakupy. Ekspert: pojawia się obawa, że będzie jeszcze drożej

Prawie 41 proc. Polaków zamierza ograniczyć w III kwartale tego roku wydatki na bieżące zakupy - wynika z raportu "Nastroje konsumenckie Polaków 2021". Część respondentów (29 proc.) zmniejszy swoje wydatki o 5-10 proc., co piąty o 10-15 proc., na cięcia 15-20 proc. wskazało 22,6 proc. badanych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zakupy sprzedaż detaliczna finanse osobiste podwyżki cen badania rynku

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lipcu wzrosła. PIE: w kolejnych miesiącach wyniki będą zbliżone do 4,5 proc.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lipcu 2021 r. wzrosła 3,9 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 2,1 proc. - podał GUS. "Spodziewamy się niewielkich zmian dynamiki sprzedaży w kolejnych miesiącach. Wyniki prawdopodobnie będą zbliżone do 4,5 proc. rdr" - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Główny Urząd Statystyczny sprzedaż detaliczna dane

GUS: rośnie sprzedaż, deweloperzy budują coraz więcej mieszkań, poprawiają się nastroje konsumenckie

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2021 r. wzrosła 8,6 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 3,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Znacząco zwiększyła się również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w czerwcu. Natomiast w lipcu GUS odnotował poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Główny Urząd Statystyczny sprzedaż detaliczna budownictwo mieszkania nastrój statystyka