Kredyty studenckie – co warto o nich wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 23:34
- Kredyty studenckie to najtańsze spośród wszystkich kredytów dostępnych na rynku. Dlatego, jeśli tylko spełniamy warunki, warto z nich korzystać – mówi Alicja Karpińska z firmy ANG Spółdzielnia Doradców Kredytowych.
Audio
  • Alicja Karpińska o kredytach studenckich (Poranek OnLine/Czwórka)
  • Materiał reporterski Błażeja Prośniewskiego o tym, ile miesięcznie kosztuje studiowanie (Poranek OnLine/Czwórka)
Alicja Karpińska w studiu Czwórki
Alicja Karpińska w studiu Czwórki Foto: PR/Wojciech Kusiński

Jakie warunki musi spełniać student, ubiegający się o taki kredyt? - Nie można być bardzo zamożnym, są ustanowione specjalne limity. W tej chwili to miesięczny dochód wysokości 2300 zł na osobę w rodzinie. Trzeba mieć też dobrą historię kredytową, bo potrzebne jest poręczenie. I jeszcze warunek rozpoczęcia studiów poniżej 25 roku życia – tłumaczy Alicja Karpińska.

W tej chwili kredyt studencki na polskim rynku oferują 4 banki. – Dokumenty wymagane do wniosku kredytowego podobne są do tych, które trzeba złożyć przy ubieganiu się o akademik albo stypendium – dodaje ekspertka z  ANG Spółdzielni Doradców Kredytowych.

Ile pieniędzy może dostać student? – Kwota jest zawsze taka sama, czyli 600 zł miesięcznie przez 10 miesięcy w roku. Maksymalnie można więc dostać 30 tys. zł., jeśli zaciągniemy kredyt na pierwszym roku studiów – mówi gość Czwórki.

Spłata jest rozłożona na okres dwa razy dłuższy niż ten, przez który braliśmy kredyt. Spłata następuje w ratach 300 zł plus odsetki.

Wypłata kredytu studenckiego jest ściśle zależna od trybu studiowania. - Jeśli student nie zaliczy roku, kredyt jest wstrzymywany. Jeśli bierze urlop dziekański, także następuje przerwa w wypłacie. Jeśli natomiast przerwie studia, albo zostanie z nich usunięty, miesiąc po przerwaniu nauki powinien zacząć spłacać raty – tłumaczy Alicja Karpińska. I podkreśla, że studentom zdecydowanie opłaca się dobrze uczyć, bo 5 proc. najlepszych osób z roku otrzymuje umorzenie 20 proc. kredytu.

W jakiej jeszcze sytuacji możliwe jest umorzenie kredytu, jak wygląda procedura zaciągania kredytu studenckiego i jak jest on oprocentowany? O tym wszystkim opowiadała w Czwórce Alicja Karpińska. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji i obejrzenia wideo. (ei)

Audycja powstała przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Więcej informacji znajdziesz na stronie "Bezpieczne finanse".

Zobacz więcej na temat: studenci
Czytaj także

Studia bez książki? W Polsce to możliwe

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 09:34
- Czytelnictwo w Polsce ustabilizowało się na niskim poziomie i to jest zła wiadomość. Absolutnym dramatem jest fakt, że nie czytają młodzi - podkreśla dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyższe szkoły zawodowe – szansa na pracę dla młodych?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 08:00
Bezrobocie młodych Polaków bije rekordy i sięga nawet o 28 proc. Studia od dłuższego już czasu nie są gwarancją znalezienia dobrej pracy. Coraz częściej więc młodzież sięga po nowe rozwiązania – wyższe szkoły zawodowe, które w Polsce działają dopiero od 15 lat.
rozwiń zwiń